Šikanovanie mimovládok je zločin proti celej spoločnosti (píše Mikuláš Huba) Režim, ktorý si pohnevá aktívnych občanov, dlho nevydrží.
„Od novembra 1989 nikto nespáchal väčší zločin proti občianskej spoločnosti, aktívnym občanom a občiankam, deťom, nemocným, umierajúcim, odkázaným, utečencom a iným obetiam násilia, prírode, pamiatkam, životnému prostrediu, menšinám, ľudským právam, slobode, ústave, ako aj samotnej dobročinnosti.“ Toto som tvrdil na sociálnych sieťach v reakcii na nedávne prijatie novely zákona o neziskových mimovládnych organizáciách , presnejšie o ich šikanovaní koaličnou väčšinou v Národnej rade.
Mimovládny či tretí sektor (skrátene mimovládky) supluje štát všade tam, kde z rôznych príčin zlyháva. V krízových situáciách sú dobrovoľníci spravidla prví, kto je schopný operatívne sa zmobilizovať a efektívne zasiahnuť.
Napriek tvrdeniam o údajnom parazitovaní mimovládok na verejných financiách skutočnosť je presne opačná. V zásade platí, že nik iný sa nespráva efektívnejšie, inými slovami, za menej peňazí neprináša viac muziky ako práve mimovládny sektor.
Je to tak minimálne z dvoch dôvodov. Jednak preto, že dobrovoľníci v prevažnej miere vykonávajú svoju aktivitu vo voľnom čase a bez nároku na odmenu. A tiež preto, lebo by bolo v rozpore s elementárnou logikou, keby svoju prácu vykonávali iba formálne. To by bolo popretím zmyslu ich existencie.
Analýza uskutočnená nedávno v prostredí ochranárskych mimovládnych organizácií ukázala, že vďaka schopnosti získavať medzinárodné granty prinášajú dobrovoľní ochranári na Slovensko viac peňazí, ako čerpajú z domácich verejných zdrojov. Vykonávajú pritom obrovský kus práce a zamestnávajú stovky ľudí, a to i v regiónoch s veľkou nezamestnanosťou. Dokonca v niektorých prípadoch dávajú prácu aj štátnym firmám!
Režim, ktorý si pohnevá aktívnych občanov, dlho nevydrží. Autor správy a foto ZA MATKU ZEM on Facebook