Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

DIVERZITA V SLOVENSKÝCH NÍŽINÁCH V POSLEDNÝCH DESAŤROČIACH VÝRAZNE UTRPELA. NAJPRV KOLEKTIVIZÁCIA, KTORÁ SCELILA POLIA, POTOM NEVHODNE NASTAVENÁ POĽNOHOSPODÁRSKA POLITIKA, KTORÁ FARMÁROV NEPODPORILA DOSTATOČNE V ŠETRNOM HOSPODÁRENÍ A TAK LEN ZHORŠILA STAV SPRED R. 1989, NA KTORÝ DOPLATILI MNOHÉ VZÁCNE DRUHY.

Výpočet vtáčích druhov, ktoré na Slovensku vymizli práve kvôli zmenám v agrárnej krajine, alebo sú na hranici vymiznutia, nie je krátky. Na intenzifikáciu však dopláca aj vodozádržná schopnosť krajiny, ubúdajú opeľovače a vo výsledku sa aj samotné poľnohospodárstvo stáva menej udržateľným.

Preto od roku 2023 čaká európsku poľnohospodársku politiku zmena, ktorá by mala priniesť šetrnejšie hospodárenie. Na Slovensku to bude znamenať napríklad zmenšenie lánov a ich rozdelenie medzami, resp. biopásmi. Keďže sme však nechceli čakať na zmenu politiky a až následne vychytávať nedostatky, v spolupráci s Poľnohospodárskym družstvom Krupá v Dolnej Krupej sme vyskúšali ochranu biotopov vtáctva prostredníctvom založenia biopásov už vlani a tento rok pokračujeme v sledovaní výsledkov.

Sme veľmi radi, že napríklad dnes sme mohli vidieť na biopásoch v Dolnej Krupej dnes už v nížinách vzácneho pŕhľaviara červenkastého. Takisto početnosť bežných druhov vtáctva na plochách pri biopásoch je zdá sa väčšia ako mimo nich. Takýto záver však bude potrebovať potvrdenie na väčšom počte plôch a v dlhšom časovom období.

Rovnako z technickej stránky musíme povedať, že táto pilotná spolupráca nám pomohla vychytať niektoré nedostatky pôvodného návrhu (ohľadne šírky biopásov a pod.), ktoré sme následne ako návrhy mohli tlmočiť Ministerstvu pôdohospodárstva pri pripomienkovani ekoschém.

Za spoluprácu s družstvom v Dolnej Krupej sme však radi aj z iného dôvodu. Prihľahlé CHVU Špačinsko-nižnianske polia patrí medzi najvýznamnejšie hniezdiská sokola rároha a kane popolavej na Slovensku a pred kolektivizáciou patrilo územie medzi významné hniezdiská druhov, ktoré dnes už u nás chýbajú, alebo sú na pokraji vyhynutia. A to napríklad strakoš červenohlavý, drop veľký, ležiak úhorový, krakľa belasá. Dokonca sa tu vyskytoval aj drop malý. Preto každé opatrenie, ktoré prispeje aspoň k udržaniu vzácnych druhov a zlepšeniu ich stavu, ktoré tu dnes žijú je veľmi potrebné a ďakujeme všetkým, ktorí k nemu dopomohli a to predovšetkým PD Krupá.

Takisto ďakujeme za podporu aj v rámci projektu „Zelené Horizonty“ č. „304021S218“ podporeného v rámci operačného programu „Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020“ Európskym fondom regionálneho rozvoja bez ktorého by sme viaceré opatrenia zamerané na manažment biotopov vzácnych druhov nemohli zrealizovať.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Áno, pán Eduard Heger - predseda vlády SR, musíme sa zbaviť našej závislosti od fosílneho plynu a ropy z Ruska a to, čo najskôr....

Pi máj 13 , 2022
Áno, pán Eduard Heger – predseda vlády SR, musíme sa zbaviť našej závislosti od fosílneho plynu a ropy z Ruska a to, čo najskôr. To však neznamená, že by sme mali hĺadať iných „dealerov“ a nahrádzať plyn za iný plyn či ropu za inú ropu alebo si pýtať výnimky. 🤷‍♀️ […]

Mohlo by Vás zaujímať