Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

VIDELI STE VO SVOJOM OKOLÍ BOCIANY? VŠÍMAJTE SI, ČI NIE SÚ OZNAČENÉ KRÚŽKOM

V súčasnosti máme odčítacími krúžkami ELSA označenú štvrtinu až tretinu našej populácie bociana bieleho. Je veľká pravdepodobnosť, že zastihnete niektorého z označených bocianov u nás už na každom štvrtom kontrolovanom hniezde.

Na sledovanie je ideálne mať fotoaparát s priblížením, alebo monokulár. Aby ste nemrhali časom zastavte sa len pri takom hniezde, kde v súčasnom štádiu hniezdenia vidíte stáť jedného z páru. Skontrolujte či má nad kĺbom nohy krúžok. Ak sa zdržíte 20 – 25 minút aj druhý z páru, ktorý momentálne sedí na násade, sa postaví a začne upravovať vajíčka a výstelku hniezda. Máte 15-20 sekúnd na to, aby ste aj jemu skontrolovali nohy, lebo buď opätovne zasadne na násadu alebo odletí z hniezda.

Hlásenie zašlite stručne na mail kruzkysk@gmail.com. Spätne vám príde informácia o tom, kde a kým bol bocian označený, koľko rokov sa dožil a kde všade ho doteraz zaznamenali.

Výsledok vášho zistenia zaznamenajte aj v Atlase hniezd na stránke http://bociany.sk/ v komentári k pozorovanému hniezdu. Pod predmetom značenie a v poznámke uveďte dátum a stručný výsledok – pár bez krúžkov alebo jeden s krúžkom. Ak sa vám podarí zistiť, tak zapíšte aj pohlavie a odčítaný údaj z krúžku.

Záznamy o doteraz odčítaných bocianoch nájdete tiež v Atlase hniezd v hniezdnej karte príslušného obsadeného hniezda v komentári.

Pre viac aktuálnych informácií o monitoringu bocianov sledujte fb stránku Bociany

Tešíme sa na vaše pozorovania. 🙂

zdroj: M. Fulín

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Horská záchranná služba's post

Ut máj 10 , 2022
Lavína vo Vysokých Tatrách zasiahla strhla dvoch ľudí V popoludňajších hodinách dňa 10.5.2022 boli horskí záchranári požiadaní o pomoc pre otca so synom, ktorí spustili lavínu na Baraních rohoch. Obaja spadli spolu s masou snehu niekoľko stoviek metrov aj cez skalný prah vysoký cca 150 m. Po zastavení neboli kriticky […]

Mohlo by Vás zaujímať