Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

DNES ZDIEĽAME MOŽNÝCH ADEPTOV NA ROZŠÍRENIE ZOZNAMU DRUHOV HNIEZDIACICH V SR. MEDZI ORNITOLÓGMI A BIRDWATCHERMI TIEŽ PATRIA DO KATEGÓRIE „WANTED“.

U hlaholky, sedmohláska bledého a kalužiaka perlavého zatiaľ neexistuje žiaden záznam o hniezdení na Slovensku. A to ani možné a ani pravdepodobné hniezdenie. To napriek tomu, že hniezdia v susedných krajinách. Dokonca jeden z uvedených druhov hniezdi neskutočne blízko hranice a napriek tomu sa nám ho nedarí dohľadať u nás.

U hlaholky severskej sa totiž dá hovoriť o smole. Hniezdi napríklad v Poľsku. Samička vodiaca mláďatá bola dokonca pozorovaná len 15 metrov od slovenskej hranice na Čiernej Orave, no za hranicu na Slovensko nie a nie priplávať.

Preto tí čo mapujete vtáčie druhy do nového Atlasu vtáctva Slovenska, a pohybujete sa na miestach, kde by hlaholka, sedmohlások bledý a kalužiak perlavý mohli hniezdiť, zamerajte sa prosím aj na ne. Ak uvedené druhy teraz budete pozorovať, sledujte aj prejavy nasvedčujúce hniezdeniu a v prípade hlaholky sa zamerajte aj na to, či sa podarí vidieť rodinku s mláďatami. Pozorované údaje zapíšte prosím do databázy Aves: http://aves.vtaky.sk/

Nájdenie hlaholiek je najviac pravdepodobné na severe Slovenska a to na Oravskej priehrade, Tvrdošínskej priehrade, Liptovskej mare, Bešeňovej ale aj iných vodných plochách. Sedmohlások bledý má najväčšiu šancu v porastoch kríkov okolo vodných tokov na Podunajsku a Východoslovenskej nížine. A kalužiak perlavý hlavne okolo mokradí v zalesnených územiach, pričom hniezdi veľmi netypicky na bahniaky a to na stromoch v opustených hniezdach spevavcov.

Všetkým, ktorí sa zapojíte do hľadania týchto a ďalších druhov patrí veľká vďaka!

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Workshop už zítra.🙂 Ještě máme pár volných míst. Registrace zde: https://forms.gle/zg2uF7P2rurSH4ScA

Ut máj 10 , 2022
Workshop už zítra.🙂 Ještě máme pár volných míst. Registrace zde: https://forms.gle/zg2uF7P2rurSH4ScA autor správy a foto Fakulta životního prostředí – ČZU v Praze on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať