Sysle si už vystlali svoje peliešky, vykŕmili sa a ukladajú sa na zimný spánok. 🥱 Je čas bilancovať. Tento rok sa nám z projektu…

Sysle si už vystlali svoje peliešky, vykŕmili sa a ukladajú sa na zimný spánok. 🥱
Je čas bilancovať.
Tento rok sa nám z projektu #LIFE_Sysel podarilo viacero vecí, aj tých akútnych, aj systematických.
Tie najdôležitejšie sú samozrejme tie, ktoré budú mať dlhodobý efekt a dopad na syslie populácie.
🐑Takou je starostlivosť o krajinu, v sysľom prípade zavedenie pastvy, čo sa nám úspešne podarilo v Spišskom Podhradí, kde sme v spolupráci s obcou a biskupstvom začali pásť ovce. Pastvu sa podarilo rozšíriť aj na Muráni, pri známom sysľovisku Biele vody, kde sa aj vyčistili pozemky od náletov, pred jej spustením. Na Bolerázskom sysľovisku sme tiež vyčistili viac ako 10 hektárov biotopov vhodných pre syslí život.
🌳Okrem toho, keďže nielen rozhľadom je syseľ živý, sme aj kontrolovali ako sa darí ovocným stromom z minulo-zimných výsadieb a zaštepili sme aj 25 plánok na Muránskej planine pôvodnými gemerskými odrodami. Takže „zasadené“ už by bolo aj tu.
Ďalšie výsadby skorých ovocných drevín chystáme aj túto zimu. Aby sa sysle stíhali najesť aj ovocia ešte pred zimným spánkom a posilnili sa ich potravné možnosti.

🤲No a teda dôležité boli aj odchyty realizované na posilnenie syslích populácií.
Prebiehal jarný a jesenný odchyt, pri ktorých sa podarilo odchytiť a premiestniť na iné lokality viac ako 700 jedincov (číslo ešte upresníme keď kolega skontroluje všetky tabuľky za jar a leto). Toľko veľa preto, že letný odchyt bol zároveň záchranný a sysle sa museli premiestňovať z veľkej bratislavskej plochy, kde sa chystá výstavba.

➡️Okrem toho sme aj založili úplne nové syslie kolónie tzv. reštitúciou sysľa na územia, kde kedysi bol bežný. Na 2 miesta na južnom a na 2 miesta na západnom Slovensku.

Zatiaľ tento krátky sumár a kolegovia z regiónov ešte chystajú podklady o tom, ako stúpla syslia populácia za posledný rok. Tešíme sa už na tieto dáta a prídeme s nimi čoskoro.

Autor fotografie: Bence Maté (ktorý nám ju venoval pre účely projektu)

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Prihlášky do súťaže o Cenu Natura 2000 v ročníku 2024 je možné podávať do 29. septembra

Št sep 21 , 2023
ℹ️ MOŽNOSŤ O PRIHLÁSENIE SA DO SÚŤAŽE O CENU NATURA 2000 🍃 👉 Cena Európskej Komisie Natura 2000 sa udeľuje za popredné výsledky v oblasti ochrany prírody spojené so sústavou Natura 2000. Podávanie prihlášok do súťaže o Cenu Natura 2000 bude ukončené 29. septembra 2023. 👉 O ocenenie sa môže […]

Mohlo by Vás zaujímať