Photos from BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie)’s post

Minulý týždeň sme znovu vycestovali za príkladmi dobrej praxe pri revitalizácii vodných tokov, tentokrát do Rakúska a do Nemecka.

🇦🇹 Pri Schallemersdorfe sme si pozreli obnovenú dynamiku riečneho ramena, ktorá odniesla pri povodni hektár lesa, ale nikomu to nevadilo.
🇧🇪 V Bavorsku pri Ettlingu nám vysvetlili, prečo bolo potrebné nanovo vybudovať celé riečne rameno a v rieke pod priehradou obnoviť chýbajúce štrkové lavice. Bez štrkových lavíc sa totiž nedokážu rozmnožovať pôvodné druhy rýb. Vďaka tomto zásahu sa ich počty ich zdvihli až 50-násobne.
🇦🇹 Štrkové lavice a kolmé brehy vznikli aj na 12km dlhom rybochode, ktorý si môžete pozrieť neďaleko Bratislavy, na Dunaji pri rakúskom Altenworthe a ktorý je pýchou svojich tvorcov.

💬🗨️️ Za dôležitejšie, ako samotnú návštevu príkladov dobrej praxe, ale považujeme to, v akej spoločnosti sme ich videli a mohli o nich diskutovať.
Na našu študijnú cestu sa pridali aj zamestnanci Ministerstvo životného prostredia SR, SLOVENSKÝ VODOHOSPODÁRSKY PODNIK, štátny podnik, VODOHOSPODÁRSKA VÝSTAVBA, ŠTÁTNY PODNIK, Výskumný ústav vodného hospodárstva / VÚVH, STU – Slovenská technická univerzita v Bratislave, Prírodovedecká fakulta UK, WWF Slovakia, Štátna ochrana prírody SR a Fakulta ekológie a environmentalistiky, teda všetci tí, ktorí podobné projekty na Slovensku vymýšľajú, projektujú, presadzujú, ktorí nimi žijú a bez ktorých nedokážeme systematicky zlepšovať ekologický stav vodných tokov 🧠👩‍🏫👷‍♂️
Diskutovať o možnostiach, ktoré na Slovensku máme alebo naopak postrádame, pozerať sa na projekty nie len z pohľadu ideového zámeru, ale aj implementačnej praxe. To považujeme pri takýchto komplexných projektoch za kľúčové pre dosiahnutie úspechu.

Revitalizácie vodných tokov sú na Slovensku stále v počiatkoch, ale ambiciózne plány nám nechýbajú.
Už len sa do nich poriadne obuť.

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Slovenská agentúra životného prostredia - SAŽP's post

Ut okt 11 , 2022
Októbrová výzva kampane od Slovenská agentúra životného prostredia – SAŽP #zatočsodpadom je tu. ✅ 🟩 Tento mesiac sa zameriavame na problém plytvania potravinami. Stačí, ak si pri nákupe vyberiete v obchode ovocie či zelenenu, ktoré nevyzerajú najkrajšie, ale chutia rovnako dobre. 🥦🍕 Podľa európskych štatistík sa v Európe ročne vyhodí […]

Mohlo by Vás zaujímať