Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

DNES JE SVETOVÝ DEŇ MOKRADÍ. AJ VY MÔŽETE DNES SVOJIM ČINOM POMÔCŤ ZACHOVAŤ VZÁCNU MOKRAĎ. 🦆🐢🐟🌱

https://sosbirdlifesk.darujme.sk/mokrad-ma-srdce/

Dnes si pripomíname Svetový deň mokradí a ich kľúčovej úlohy pre prosperitu človeka a zdravú planétu. Téma na rok 2024 „Mokrade a ľudské blaho“ je o vzájomnom prepojení mokradí a rôznych aspektov ľudského zdravia.

Mokrade sú domovom viac ako stotisíc druhov živých organizmov po celom svete. Napĺňajú významnú úlohu pri globálnej produkcii potravín, sú zdrojom pitnej vody, pomáhajú tlmiť výkyvy počasia, zmierňujú dopady povodní a prívalových dažďov. V neposlednom rade poskytujú cenný zdroj vody v období sucha. Význam mokradí rastie stupňujúcou sa klimatickou krízou, ktorá predstavuje veľkú výzvu aj na Slovensku. Zachovanie a obnova mokradí sa tak stáva nielen vecou ochrany prírody, ale predstavuje celospoločenský záujem. Revitalizácia mokradí a implementovanie vodozádržných opatrení predstavujú jeden z najúčinnejších nástrojov, ako sa môže spoločnosť prispôsobiť a zmierniť dopady zmeny klímy.

Zachovanie a obnova mokradí je jednou z našich hlavných priorít. Už niekoľko desaťročí obnovujeme poškodené mokrade a realizujeme vodozádržné opatrenia. Ako prax ukazuje, ide o čoraz dôležitejšie opatrenia, na ktoré sa kladie zvýšený dôraz vo všetkých oblastiach ľudských aktivít, nielen v ochrane prírody.

Aj Halov močiar je takouto významnou mokraďou. Pri príležitosti dnešného dňa mokradí môžete aj Vy prispieť k záchrane významnej mokrade. Finančným príspevkom cez darovaciu stránku https://sosbirdlifesk.darujme.sk/mokrad-ma-srdce/ môžete podporiť vykúpenie Halovho močiara a pomôcť tak zabezpečiť trvalú ochranu mokrade. Svetový deň mokradí nemusí byť len jedným z mnohých medzinárodných dní, ktoré prehliadneme bez povšimnutia. Môžete svojim činom darovať život nádhernej mokradi, ktorá je domovom vzácnej chochlačky bielookej, tajomného bučiaka veľkého alebo elegantnej beluše veľkej.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

👉VYBERÁME ZO SPRÁVY O STAVE ŽP ZA ROK 2022 🌎 Ochrana mokradí💧 Medzi realizované činnosti v ochrane mokradí v roku 2022 patrili: ...

Pi feb 2 , 2024
👉VYBERÁME ZO SPRÁVY O STAVE ŽP ZA ROK 2022 🌎 Ochrana mokradí💧 Medzi realizované činnosti v ochrane mokradí v roku 2022 patrili: 💦príprava a realizácia projektov spriechodňovania bariér na tokoch a revitalizácie tokov a mokradí 💦monitoring, mapovanie a starostlivosť o pôvodné mokraďové druhy, mapovanie a odstraňovanie inváznych druhov rastlín a […]

Mohlo by Vás zaujímať