Photos from BROZ – ochranárske združenie’s post

OBNOVENÉ DOLNÉ VOJČIANSKE RAMENO SA VČERA NAPLNILO VODOU 💧
Približne po 60-tich rokoch včera opäť prúdila voda korytom obnoveného Vojčianskeho ramena. Táto časť ramena, ktorú sme od augusta v teréne obnovovali spolu s Bagre NAUTILUSu, bola počas vodohospodárskych úprav približne v 60-tich rokoch minulého storočia od starého koryta Dunaja odrezaná.
V spolupráci s Výskumný ústav vodného hospodárstva / VÚVH a VODOHOSPODÁRSKA VÝSTAVBA, ŠTÁTNY PODNIK sme obnovili presne 3,7 km dlhý úsek ramena, z čoho 900 metrov koryta bolo vykopaných nanovo. Postupovali sme podľa odbornej štúdie od VÚVH a ako podklad slúžilo nielen mapovanie terénu, ale aj staré mapy z územia pred vodohospodárskymi úpravami.
Sme veľmi hrdí na výsledky tejto práce a spolupráce, je to neuveriteľný pocit, keď vidíte ako cez suchý úsek vnútrozemskej delty Dunaja znova prúdi voda. Keďže sa jedná o užšiu časť ramena, rátame tu s rýchlejšími prietokmi, vhodnými najmä pre prúdomilné ryby, ktorých populácie v Dunaji utrpeli najviac. Aj počas simulovaných záplav, aj mimo nich, bude korytom prúdiť voda, ktorá bude vyplachovať sedimenty a obmývať vzácne štrkové dno cez ktoré sa voda filtruje do podložia a plní zásobárne pitnej vody. Zároveň je to významné vodozádržné opatrenie, keďže sa dĺžka koryta signifikantne predĺžila.
Tešíme sa z týchto výsledkov, ktoré sú možné vďaka programu LIFE Programme, vďaka ktorému sme na tieto opatrenia získali finančné prostriedky v európskej súťaži. Ďakujeme aj Ministerstvu životného prostredia, ktoré projekt kofinancovalo.
Za finančnú podporu tejto aktivity ďakujeme aj organizácii WWF Slovakia.
💪💧

Súčasťou otvorenia bola aj tlačová konferencia s hojnou účasťou médií. Sme im veľmi vďační za záujem o túto tému.

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Slovenská agentúra životného prostredia - SAŽP's post

St feb 7 , 2024
⏱️ČAS NA PRIHLÁSENIE SA KRÁTI☝️ Už len do konca februára sa môžu firmy, malé a stredné podniky či organizácie pôsobiace v Banskobystrickom kraji prihlásiť do súťaže Zelený Merkúr🌱Hľadáme subjekty, ktoré: 🍃rozvíjajú svoje aktivity v súlade s prírodou a cieľmi udržateľného rozvoja, 🍃snažia sa dosiahnuť rovnováhu medzi hospodárskym alebo spoločenským rozvojom […]

Mohlo by Vás zaujímať