Photos from BROZ – ochranárske združenie’s post

Prepájanie = život 🤝💚

V Medveďovskej ramennej sústave chystáme ďalšie prepojenia riečnych ramien, v ktorých v minulosti prúdila voda, aby sme vytvorili ďalšie vhodné podmienky pre ryby a pre v brehoch hniezdiace vtáky, zlepšili vodnú dynamiku a vypláchli sedimenty.
🤝A nielen tie prírodné prepojenia sú dôležité. Ale aj tie partnerské.
Aktuálne tu máme v prípravnej fáze dva projekty, #LIFE_WILDisland a LIFE Dynamic Life Lines Danube #LIFE_DLLD. Práve vďaka partnerstvu na týchto projektoch, máme jedinečnú možnosť spolupracovať s veľkým konzorciom odborných európskych organizácií a predovšetkým s našimi rakúskymi partnermi Národný park Donau-Auen a Viadonau, ktorí majú bohaté skúsenosti s úspešnými a funkčnými revitalizáciami dunajských ramien.

💙Cieľom navrhovaných opatrení týchto dvoch projektov je významne prispieť k obnove hydrologickej konektivity a zlepšeniu vodného režimu v oblasti Medveďovskej ramennej sústavy. Našim zámerom je sprietočniť a prepojiť s hlavným korytom Dunaja menšie bočné ramená MR1, MR2 a MR3. Znovu vytvorenie takejto, v minulosti funkčnej a dynamickej Medveďovskej ramennej sústavy, prinesie výsledky v podobe obnovy ostrovov a biotopov lužného lesa v oblasti ramien. Posilní sa tak funkčnosť celého záplavového územia v regióne. Pretože viac sprietočnených dunajských ramien a rozvetvených ramenných sústav, poskytuje aj väčší priestor pre dunajskú vodu v čase vysokých prietokov a záplav. Aj vďaka takýmto opatreniam bude raz reliktami pôvodných dunajských ramien opäť prúdiť voda a život.

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Sázíme budoucnost's post

Po dec 4 , 2023
🌳 Biolog, malíř a dobrodruh Jan Dungel nám prozradil, co pro něj osobně znamená ochrana přírody, jak tvoří a proč jsou pro něj důležité stromy🌳 Přečtěte si první adventní rozhovor v rámci naší vánoční kampaně Umělci pro stromy 👉 https://www.nadacepartnerstvi.cz/Co-delame/Projekty/Nadace-Partnerstvi/Aktuality/umelci-pro-stromy-rozhovor-jan-dungel Honza společně s námi pomáhá české krajině a vy můžete […]

Mohlo by Vás zaujímať