Lesníci ťažili v unikátnej Markovej, lykožrúta neukázali

LESY SR A ANTIMINISTER ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA TARABA SPOLOČNE ZA LIKVIDÁCIU NAJVZÁCNEJŠÍCH ÚZEMÍ SLOVENSKA.
SNS nie sú národovci, ale ľudia, ktorí nenávidia túto krajinu.

„Lesníci ťažili v unikátnej Markovej, lykožrúta neukázali. Novinárom a ochranárom sa vyhrážali políciou. Ťažbu schválil riaditeľ správy Národného parku Nízke Tatry Michal Babnič, hoci tu žijú extrémne vzácne druhy hmyzu vrátane muchárky pralesnej, ktorá bola v Európe nezvestná 160 rokov.“

Vo vzácnej lokalite Marková v Nízkych Tatrách sa ťaží drevo. Štátnym Lesom SR ťažbu oficiálne kalamitného dreva schválila Správa Národného parku Nízke Tatry na čele s riaditeľom Michalom Babničom, nominantom ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (za SNS). Marková je výnimočne cenným územím v národnom parku s výskytom mnohých chránených a vzácnych druhov. Na otázky Denníka N riaditeľ Babnič neodpovedal. Odborníci Markovú skúmajú viac ako tridsať rokov, našli tam extrémne vzácne druhy hmyzu. Entomologickou senzáciou bol nález muchárky pralesnej, ktorá bola v Európe nezvestná 160 rokov. Ide o veľkú muchu schopnú uloviť aj osu.

Podľa ochranárov z občianskeho združenia Prales a Iniciatívy My sme les lesníci ťažia zdravé staré smreky a na lykožrútovú kalamitu sa len vyhovárajú. Plánovanú, takzvanú úmyselnú ťažbu im tu nedovoľuje program starostlivosti o les, ktorý je záväzný, a zakázal ju aj okresný úrad. Aj kalamitnú ťažbu tu v nedávnej minulosti dvakrát zakázali, tentokrát ju však národný park odsúhlasil, rovnako ako nedávne ťažby v inej vzácnej lokalite Studienec.

Juraj Vysoký vysvetľuje, že v lese, kde sa ťažilo s oficiálnym zdôvodnením lykožrútovej kalamity, rastie najmä jedľa. Tú lykožrút smrekový nenapáda. „Je tam 70 percentné zastúpenie jedle, 20 percent smreka, päť percent javora horského a päť percent buka.“ Pár suchých smrekov podľa neho problém pre okolité porasty nepredstavuje, navyše hmyz aj vtáky žijúce v tejto lokalite potrebujú odumreté drevo.

Juraj Vysoký s kolegami, vyštudovanými lesníkmi, nenašli lykožrúta ani na jednom strome, respektíve pod kôrou. Po ťažbe ostala na zemi zelená čečina. Vysoký hovorí, že to, čo urobili lesníci v Markovej, sa nazýva vykrádanie porastov. „Vzali tu jeden smrek, tu dva, tri, kam sa dostali s lesným kolesovým traktorom. Všetky dostupné smreky, čo boli hrubé a zdravé, zobrali. Tenšie nechávali.“


Ťažbu schválil riaditeľ správy Národného parku Nízke Tatry Michal Babnič, hoci tu žijú extrémne vzácne druhy hmyzu vrátane muchárky pralesnej, ktorá bola v Európe nezvestná 160 rokov. Autor správy a foto ZA MATKU ZEM on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Nová publikácia Sadíme budúcnosť vďaka medzinárodnému projektu | Ekopolis

St apr 9 , 2025
🌱🌳 Projekt Planting Our Future, ktorý sme realizovali od minulého roka v programe Sadíme budúcnosť, sa blíži ku koncu. Navštívili sme vďaka nemu našich partnerov z Česka a Poľska, spoločne vysadili pár desiatok stromov a na svetlo sveta vyšla aj nová publikácia „Sadíme budúcnosť: Prepájanie komunít a posilnenie odolnosti vidieckych […]

Mohlo by Vás zaujímať