❌ TARABA A KUFFY NIE SÚ ABSOLÚTNE SCHOPNÍ RIADIŤ (žiadne) MINISTERSTVO ❌
PODPÍŠTE > t.ly/yKLMe
„Otvorený list zamestnancov SHMÚ adresovaný vedeniu, Ministerstvu životného prostredia, Úradu vlády SR, širokej verejnosti a médiám
My, zamestnanci SHMÚ, ktorí sme tejto inštitúcii venovali roky odborného života, a ktorí sa dlhodobo a odborne podieľame na plnení jeho náročných a verejne dôležitých úloh, cítime povinnosť upozorniť na alarmujúci stav tejto inštitúcie. Zhoršujúce sa pracovné podmienky, atmosféra strachu a zastrašovania zo strany vedenia, ako aj absencia konštruktívneho dialógu, nás nútia verejne upozorniť na kritický stav, ktorý ohrozuje nielen nás, zamestnancov, ale aj samotné fungovanie SHMÚ a jeho záväzky voči Slovenskej republike, Európskej únii a medzinárodným partnerom.
Kľúčové problémy vyžadujúce okamžité riešenie: V posledných mesiacoch zamestnanci SHMÚ čelia viacerým krokom, ktoré ohrozujú činnosť tejto inštitúcie a môžu postupne viesť k jej znefunkčneniu. Dochádza ku kráteniu rozpočtu, prepúšťaniu skúsených odborných zamestnancov a k neobsadzovaniu voľných kľúčových pracovných miest. Riešitelia medzinárodných projektov pracujú v neistých podmienkach, bez garancií financovania. Spochybňujú a obmedzujú sa zahraničné pracovné cesty a rušia sa základné pracovné benefity, vrátane osobných príplatkov a možnosti práce z domu. Vedenie inštitúcie zároveň neprejavuje ochotu viesť otvorený dialóg so zamestnancami, čím sa prehlbuje atmosféra neistoty a nedôvery. Zamestnanci nevidia jasnú víziu rozvoja SHMÚ. Absencia dlhodobej prevádzkovej a vedeckej koncepcie ohrozuje efektivitu a konkurencieschopnosť inštitúcie voči podobným inštitúciám v EÚ. S internou petíciou, ktorú podporilo už viac ako 150 zamestnancov SHMÚ, sme sa obrátili na poverenú generálnu riaditeľku SHMÚ so žiadosťou o stretnutie, na ktorom sme chceli prediskutovať súčasnú situáciu. Doteraz sme však nedostali žiadnu odpoveď.
Dôsledky znefunkčnenia SHMÚ: SHMÚ nie je bežná štátna inštitúcia. Je to technologický, vedecký a prevádzkový uzol, na ktorom každý deň závisí bezpečnosť, prevádzka a fungovanie strategických sektorov a inštitúcii v krajine. Jeho znefunkčnenie alebo odborné poddimenzovanie by viedli nielen k sankciám za neplnenie záväzkov, ale najmä k stratám na životoch, ohrozeniu majetku obyvateľstva a rozsiahlym škodám na infraštruktúre celej krajiny.
SHMÚ je neoddeliteľnou súčasťou kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky, ako je definované v Zákone č. 367/2024 Z. z. o kritickej infraštruktúre. Jeho znefunkčnenie by malo vážne dopady na:
‼️ Včasné varovanie a ochranu obyvateľstva: Poskytovanie kľúčových informácií pre Sekciu krízového riadenia Ministerstva vnútra, Civilnú ochranu, Hasičský a záchranný zbor SR, Integrovaný záchranný systém SR a Horskú záchrannú službu.
‼️ Bezpečnosť štátu: Zabezpečenie informácií pre Ozbrojené sily SR, Úrad jadrového dozoru, Úrad verejného zdravotníctva a jadrové elektrárne.
‼️ Dopravu a letectvo: Poskytovanie meraných údajov a modelových predpovedí Leteckej meteorologickej službe a ďalším dopravným subjektom.
‼️ Manažment povodňového rizika a monitoring sucha: Kľúčové pre ochranu majetku a životov obyvateľov a odškodňovanie strát (napr. v poľnohospodárstve).
‼️ Vývoj modelov a prípravu analýz pre adaptačné opatrenia v súvislosti so zmenou klímy: Kľúčové pre prípravu strategických dokumentov pre dlhodobé plánovanie jednotlivých sektorov národného hospodárstva.
‼️ Medzinárodné záväzky: Plnenie povinností voči medzinárodným organizáciám, ako sú WMO, EUMETNET, EUMETSAT, ECMWF, ACCORD, RC LACE, ESSL, Copernicus EMS – môže viesť k porušeniu medzinárodného práva a dohôd definovaných Svetovou meteorologickou organizáciou, Európskou komisiou a prerušeniu poskytovania povinných alebo zmluvne dohodnutých informácií zahraničným meteorologickým a hydrologickým službám.
‼️ Služby pre komerčných partnerov: Poisťovne, distribučné spoločnosti, a ďalší partneri.
‼️ Čerpanie prostriedkov z fondov Európskej únie: napr. z Programu Slovensko – pre nedostatok pracovníkov.
‼️ Vedecký výskum a vývoj nových produktov: Čo je základom moderných hydrometeorologických služieb na celom svete.
‼️ Spoluprácu s univerzitami a akademickou obcou na Slovensku aj v zahraničí: Pri riešení projektových výziev v rámci Slovenskej republiky a Európskej únie.
Neistota a dezilúzia vyplývajúca z vyššie uvedených problémov nevyhnutne vedie k strate kľúčových pracovníkov, ktorých odliv už začal. Sme odhodlaní pracovať na udržaní kvality činnosti SHMÚ, ale bez systematickej podpory a motivácie zamestnancov je dlhodobá stabilita neudržateľná.
Týmto listom vyzývame vedenie SHMÚ a Ministerstvo životného prostredia SR na okamžité riešenie uvedených problémov s cieľom zabezpečiť stabilitu, efektivitu a odbornú úroveň Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Preto konkrétne vyzývame vedenie SHMÚ a Ministerstvo životného prostredia SR, aby bezodkladne:
👉 Zastavilo prehlbovanie personálnej, prevádzkovej a odbornej deštrukcie SHMÚ.
👉 Zabezpečilo dofinancovanie nesprávne nastaveného rozpočtu SHMÚ, ktorý aktuálne neumožňuje plnohodnotný chod inštitúcie, ani udržanie základných odborných kapacít.
👉 Reagovalo na požiadavky odborných zamestnancov SHMÚ, ktorí nimi varujú pred kolapsom celej inštitúcie.
👉 Zabezpečilo kontinuitu, odbornosť a dôstojné pracovné podmienky, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie inštitúcie.
👉 Zabezpečilo, aby vedenie SHMÚ konalo transparentne, odborne a s rešpektom k svojim zamestnancom, v súlade s vlastným Etickým kódexom SHMÚ, ktorý zaväzuje vedenie: vytvárať pracovnú atmosféru podporujúcu otvorenú komunikáciu bez strachu z odvety (časť III.1), správať sa ohľaduplne a zodpovedne k svojim spolupracovníkom (časť II), byť osobným príkladom v dodržiavaní pravidiel a dôstojnosti (časť VI.1), netolerovať žiadne formy zastrašovania, diskriminácie ani narúšania dôstojnosti zamestnancov (časť VI.2 a VI.6), a zabezpečovať pravdivú a včasnú informovanosť zamestnancov (časť VI.3).
Súčasný spôsob riadenia inštitúcie, vrátane ignorovania požiadaviek zamestnancov, obmedzovania pracovných podmienok, ako aj prejavov zastrašovania a potláčania odborných názorov, je v priamom rozpore s Etickým kódexom SHMÚ, a tým aj so základnými princípmi etického, profesionálneho a demokratického riadenia verejnej inštitúcie.
Tento list je zároveň verejnou výzvou – adresovanou občanom, médiám, odbornej verejnosti, a odborným, vzdelávacím a vedeckým inštitúciám – predovšetkým tým, ktorých fungovanie závisí od výstupov SHMÚ, ako aj zahraničným partnerom, aby venovali náležitú pozornosť situácii v tejto kľúčovej štátnej inštitúcii.
Ak SHMÚ stratí svojich odborníkov a svoju dôveryhodnosť, dôsledky pocíti celá krajina. Malo by byť preto v záujme celej spoločnosti, aby Slovenský hydrometeorologický ústav ostal funkčný, dôveryhodný, atraktívny pre odborníkov a teda mal adekvátnu odbornú úroveň.
S úctou,
zamestnanci SHMÚ (v abecednom poradí):
– Mgr. Martin Belluš, Samostatný vedecko-výskumný pracovník pre numerickú meteorológiu. Vedúci úlohy Vývoj, adaptácia a údržba NWP systémov a aplikácií. Vývoj a operatívna prevádzka modelu ALADIN a ansámblového systému A-LAEF.
– Mgr. Juraj Beňo, PhD., Modelovanie kvality ovzdušia, správa modelu ATMOPLAN pre oprávnených posudzovateľov.
– Mgr. Janka Čerbová, Meteorológ – prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
– Mgr. Mária Derková, PhD., Vedúca odboru Numerické predpovedné modely a metódy. Vývoj a operatívna prevádzka modelu ALADIN.
– Mgr. Štefan Dlhoš, Meteorológ – prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
– Mgr. Lucia Dlhošová, Meteorológ – prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
– Mgr. Marcel Garaj, PhD., Vedecko-technický pracovník pre meteorológiu a klimatológiu. Klimatické modelovanie a príprava scenárov zmeny klímy a vývoj priestorových analýz (GIS).
– Mgr. Juraj Holec, PhD., Vedecko-technický pracovník pre meteorológiu a klimatológiu. Vývoj modelov pre analýzu mestských ostrovov tepla a priestorových analýz (GIS).
– Mgr. Marián Jurašek, Vedúci odboru Dištančné merania. Prevádzka meteorologických rádiolokátorov v sieti SR, systému na detekciu atmosférických výbojov a príjem údajov z meteorologických družíc.
– Mgr. Andrej Kozák, Meteorológ – prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
– Mgr. Jana Krajčovičová, PhD., Vedúca úlohy Vývoj a aplikácia matematických modelov pre hodnotenie kvality ovzdušia.
– RNDr. Ivana Krčová, Meteorológ a klimatológ. Vývoj a prevádzka monitoringu meteorologického a pôdneho sucha a jeho dopadov.
– Mgr. Lívia Labudová, PhD., Vedecko-technický pracovník pre meteorológiu a klimatológiu. Vývoj a prevádzka monitoringu meteorologického a pôdneho sucha a jeho dopadov.
– Mgr. Marcel Macko, Meteorológ – prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
– Mgr. Jana Matejovičová, Modelovanie kvality ovzdušia, smogový varovný systém. Kontaktná osoba pre Európske fórum pre modelovanie kvality ovzdušia (FAIRMODE).
– Mgr. Katarína Mikulová, PhD., Vedúca odboru Klimatologická služba. Vedúca Národného Klimatického programu, Kontaktný bod Svetovej meteorologickej organizácie pre klimatológiu.
– Mgr. Vladimír Nemček, GIS špecialista a posudzovanie vplyvu pesticídov na kvalitu ovzdušia.
– Mgr. Michal Nestiak, Vedecko-výskumný pracovník pre numerickú meteorológiu. Vývoj a operatívna prevádzka modelu ALADIN.
– Mgr. Milan Onderka, PhD., Vedecko-technický pracovník pre meteorológiu a klimatológiu. Vývoj štatistických modelov pre analýzu extrémov zrážok. Modelovanie zmeny klímy. Šéfredaktor Meteorologického časopisu.
– Mgr. Jozef Pecho, Vedecko-technický pracovník pre numerickú meteorológiu. Klimatické modelovanie a príprava scenárov zmeny klímy.
– RNDr. Norbert Polčák, PhD., Meteorológ – prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
– Mgr. Jana Potanková, Meteorológ – prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
– Ing. Viera Rattayová, PhD., Špecialista pre meteorológiu a klimatológiu. Vývoj pokročilých AI/machine learning analýz pre spracovanie a kontrolu dát.
– Mgr. Martina Sadloňová, Meteorológ – prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia.
– Mgr. Cyril Siman, PhD., Meteorológ – prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia, vývoj nástrojov pre predpovednú službu a výstrahy.
– Mgr. Miroslav Šinger, PhD., Meteorológ – prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia, vedúci úlohy Výskum a vývoj prostriedkov pre výstražnú službu a nowcasting, špecialista na búrkové javy.
– Mgr. Dušan Štefánik, PhD., Vedecký pracovník pre numerické modelovanie kvality ovzdušia. Vývoj a operatívna prevádzka predpovedí kvality ovzdušia.
– RNDr. Paulína Valová, Meteorológ – prognostik, zabezpečenie výstražnej služby na nebezpečné prejavy počasia. Vedúca úlohy Predpovede počasia a výstrahy pre verejnosť a špec. užívateľov.“
t.ly/yKLMe
Autor správy a foto ZA MATKU ZEM on Facebook