Vedeli ste že? 🤔 Syseľ pasienkový je užitočný aj pre človeka a to hneď viacerými spôsobmi. Samozrejme jeho „užitočnosť“ v príro…

Vedeli ste že? 🤔

Syseľ pasienkový je užitočný aj pre človeka a to hneď viacerými spôsobmi. Samozrejme jeho „užitočnosť“ v prírodnom potravnom reťazci a celkový prínos pre biodiverzitu je jasná. Ale priamy osoh z jeho prítomnosti môže mať aj človek. Najviac, človek poľnohospodár. Ale aj človek čeliaci klimatickej zmene (čiže my všetci).
Syseľ pasienkový totiž budovaním svojich podzemných nôr prekypruje pôdu a vďaka sústave týchto chodieb a otvorov pomáha vsakovať vodu do pôdy. To sa prejavuje pri bežných dažďoch, ale aj pri nárazových lejakoch, kedy lúky, kde žijú sysle oveľa skôr vstrebú vodu, dokonca aj väčšie kvantá. Hrozí im, že im vytopí nory, čo pre syslie populácie až také dobré nie je. Ale po vode na syslej lúke často už po pár hodinách niet ani stopy, keď ešte na okolitých lúkach stojí voda.
No a ďalšia dôležitá „užitočnosť“ sysľa možno niekomu citlivejšiemu naštrbí pohľad na zlatučkého syslíka, ale taká je príroda 😉. Syseľ, všežravec, sa po zimnom spánku budí dosť hladný a chudý. A keďže v tomto období potrebuje výdatnejšiu potravu, v oblastiach, kde sa vyskytuje hraboš poľný sa ním tak trochu živí. No a takto priamo pomáha poľnohospodárom bojovať s poľným „škodcom“ hrabošom. Aj keď príroda slovo škodca nepozná, ale chápete.

Takže aj toto a samozrejme nielen toto sú dobré dôvody prečo sysľa pasienkového chrániť.
My tak robíme vďaka projektu #LIFE_Sysel a v sezóne sa k nám môžete pridať a napríklad dobrovoľnícky projekt podporiť. Budeme informovať o tom, ako.
Ďakujeme :).
Foto: Braňo Molni Molnár

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Prieskum: Väčšina Slovákov je proti ťažbe dreva v národných parkoch

St dec 8 , 2021
🟢 Slovensko si želá reformované národné parky bez ťažby dreva 🟢 ➡️ Prieskum verejnej mienky ukázal, že reformou národných parkov súhlasí až 71,9 percenta obyvateľov Slovenska a s ťažbou dreva v nich nesúhlasí 78,7 percenta. ➡️ Vidiek je tiež presvedčený o tom. že v národných parkoch by sa nemalo ťažiť […]

Mohlo by Vás zaujímať