ŠOPSR – Príčiny zmien správania bocianov v jarnom období (rozhovor)

🪶 PRÍČINY ZMIEN SPRÁVANIA BOCIANOV V JARNOM OBDOBÍ 🪶

ℹ️ Na niektorých miestach Slovenska boli v posledných dňoch medializované viaceré prípady „agresívneho“ správania bocianov bielych. Najnovší prípad z obce Černina opisuje situácie kedy takouto aktivitou bociana došlo k značnej škode na vozidle alebo k rozbitiu skla na oknách domu smútku.

👉 O príčinách ako aj o možných spôsoboch prevencie či riešeniach konfliktných situácií sme sa rozprávali s hlavným koordinátorom sčítania bociana bieleho na Slovensku RNDr. Miro Fulín, CSc.

🪟 K takémuto neobvyklému správaniu došlo zakaždým vtedy, keď bocian uvidel svoju siluetu v nablýskaných dverách tmavého auta, vo vchodových dverách do domu s výplňou dymového či zrkadliaceho skla, v oknách pivnice alebo domu smútku.

🍃 Reakcia na siluetu bociana je prirodzenou reakciou na protivníka (soka), ktorého chce súbojom zahnať zo svojho hniezdneho teritória. Správa sa tak každý živočích v čase reprodukcie, kedy si musí chrániť nielen hniezdo, partnerku, budúce potomstvo ale aj potravnú bázu, ktorú mu bezprostredné okolie hniezda poskytuje.

👉 Zmyslom tohto teritoriálneho správania sa bociana je zahnať protivníka z hniezdneho teritória. Žiaľ tento svoj odraz v okne či dverách auta napriek útočným výpadom bocian stále vidí, a preto stupňuje svoju agresivitu i silu bodnutí až spôsobí nemalú škodu na zrkadliacom sa predmete.

🪺 Po vyliahnutí mláďat nastávajú pre bociana úplne iné starosti. Zanikajú hranice hniezdnych teritórií a ochabuje aj bojaschopnosť jedincov.

✅ Medzi základné preventívne opatrenia patrí napr. parkovanie áut vo väčšej vzdialenosti od hniezda, prekrývanie zaparkovaných áut matnou plachtou, a podobne aj okná, na ktorých sa tvorí odraz, odporúčame prekryť žalúziami. V prípade parkovania vo dvore nechať voľne pobehovať psa.

#bocian #bocianbiely #zmenasprávania #škody #chránenýživočích #teritórium


Príčiny zmien správania bocianov v jarnom období (rozhovor) Autor správy a foto Štátna ochrana prírody SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

👉VYBERÁME ZO SPRÁVY O STAVE ŽP ZA ROK 2021 🌎 💦Zásobovanie obyvateľstva vodou z verejných vodovodov/Kvalita pitnej vody 💧počet o...

Pi máj 26 , 2023
👉VYBERÁME ZO SPRÁVY O STAVE ŽP ZA ROK 2021 🌎 💦Zásobovanie obyvateľstva vodou z verejných vodovodov/Kvalita pitnej vody 💧počet obyvateľov zásobovaných vodou z verejných vodovodov v roku 2021 dosiahol 4 912 940, čo predstavovalo 90,15 % z celkového počtu obyvateľov SR 💧špecifická spotreba vody v domácnostiach v období rokov 2005 […]

Mohlo by Vás zaujímať