SME RADI, ŽE MINISTERSTVO ŽP SITUÁCIU OHĽADNE NORIKA MURÁNSKEHO VYSVETLILO A DÚFAME, ŽE ČOSKORO MINISTERSTVÁ NÁJDU SPOLOČNÚ REČ….

SME RADI, ŽE MINISTERSTVO ŽP SITUÁCIU OHĽADNE NORIKA MURÁNSKEHO VYSVETLILO A DÚFAME, ŽE ČOSKORO MINISTERSTVÁ NÁJDU SPOLOČNÚ REČ.

Zachovanie pastvy a obzvlášť ohrozenými druhmi zvierat je pre ochranu prírody na mnohých lokalitách kľúčové.

Sme však veľmi prekvapení ciframi aké tu lietajú pri požiadavkách na zachovanie chovu. Ozaj by nás zaujímalo akými čarami došli Lesy SR k požiadavke na 500tis EUR, ktorú žiadajú od národného parku.

V strategickom pláne SPP (ktorý je z dielne ministerstva pôdohospodárstva) sa v rámci poľnohospodárskej politiky ráta s finančnou podporou 200 EUR/DJ na norika muránskeho (strana 695). Tento výpočet vyrátala nezávislá inštitúcia. To vychádza na 150 zvierat 30000 EUR ročne. No Lesy SR žiadajú 500000 EUR/ročne, skoro 17-krát viac. T.j. 3333 EUR/DJ.

Je tu zjavný nesúlad s číslami v rozpore s podporou, ktorú na chov a udržanie ohrozených plemien hospodárskych zvierat poskytuje strategický plán poľnohospodárskej politiky. Preto a aj kvôli načasovaniu kauzy na prvé výročie reformy NP sa nevieme zbaviť pocitu, že ide o umelo vyvolanú kauzu, ktorá má prehlušiť akékoľvek debaty o prínosoch reformy.


Ministerstvo životného prostredia presadzuje pokračovanie celoročného chovu norika muránskeho na Muránskej planine 🐴

👉 Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR), aj Správa Národný park Muránska planina postupovali pri delimitácii časti nehnuteľností v správe štátneho podniku LESY Slovenskej republiky v zmysle zákona a delimitačného protokolu. Súčasťou delimitačného protokolu je aj dohoda, že chov norika muránskeho (150 zvierat) ostáva zodpovednosťou štátneho podniku Lesy SR. Hlavné stajne tohto chovu sú v Dobšinej, čiže mimo územia národného parku. Časť stáda (približne 43 koní) sa ale obmieňa v celoročnom voľnom chove na území Národného parku Muránska planina.

✅ MŽP SR ako aj Správa Národného parku Muránska planina podporujú pokračovanie celoročného chovu norika muránskeho na Muránskej planine, ktorý je dôležitý aj z hľadiska druhovej ochrany. Preto národný park prevzal do správy stajne a zaviazal sa ich opraviť a bezplatne poskytovať štátnemu podniku Lesy SR na celoročný chov norika muránskeho. Na udržanie chovu norika muránskeho má Správa Národného parku Muránska planina prispievať štátnemu podniku Lesy SR aj finančne – a to sumou 200 tisíc eur/ročne.

💶 Takúto pravidelnú finančnú podporu na chov norika muránskeho doteraz Lesy SR nikdy nedostávali. Správa Národného parku Muránska planina súhlasila s takýmito požiadavkami preto, lebo chce aby chove norika muránskeho v prostredí národného parku pokračoval. Ale štátny podnik Lesy SR svoju požiadavku zvýšil až na sumu približne 500 tisíc eur, čo podľa nás nemá vecné opodstatnenie. Správa Národného parku Muránska planina nemá na dodatočné zvýšené požiadavky štátneho podniku Lesy SR krytie v rozpočte.

ℹ Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) dnes oznámilo, že sa rozhodlo vyriešiť problém tým, že kone, ktoré sa pasú extenzívne na Veľkej lúke na Muránskej planine, premiestni do stajní Národného žrebčína v Topoľčiankach.
Správa Národného parku Muránska planina to nepovažuje za dobré riešenie. Aj naďalej má – spolu s MŽP SR – záujem, aby sa chov norika na Muránskej planine uchoval aj do budúcnosti. Preto budeme pokračovať v komunikácii s MPRV SR a štátnym podnikom Lesy SR s cieľom prehodnotiť dnes medializované stanovisko MPRV SR.

🐎🌳Norik muránsky je súčasťou histórie Muránskej planiny, aj národného parku. Stal sa súčasťou lokálnej biodiverzity a súčasťou potenciálu Muránskej planiny z hľadiska rozvoja agroturizmu. Navyše – voľný chov a pastva sú v tomto prípade mimoriadne dôležité pre vývoj a udržanie druhu.

#mžpsr #narodnypark #muranskaplanina #kon #norikmuransky #chov #pasenie #priroda #Slovensko #zachovanie #ochrana #turistika Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

6 tipov, ako prežiť viac udržateľnú Veľkú noc - Greenpeace Slovensko

Št apr 6 , 2023
Jarné počasie sa nám akosi vyhýba, ale Veľká noc už aj tak klope na dvere. Omrknite tipy, ako ju prežiť udržateľnejšie a ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. 🐰🐥🌷  Zopár farebných nápadov pre domáce prírodné farbivo: autor správy a foto Greenpeace Slovensko on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať