PRI BIRDWATCHINGU MÁME ZOPÁR DRUHOV NA KTORÉ SA VŠETCI VTÁČKARI TEŠIA A TO PRETO, ŽE ICH NIE JE MOŽNÉ VIDIEŤ KAŽDÝ ROK A KEĎ UŽ …

PRI BIRDWATCHINGU MÁME ZOPÁR DRUHOV NA KTORÉ SA VŠETCI VTÁČKARI TEŠIA A TO PRETO, ŽE ICH NIE JE MOŽNÉ VIDIEŤ KAŽDÝ ROK A KEĎ UŽ PRÍDU, TAK TO STOJÍ ZA TO. JEDNÝM Z TAKÝCH DRUHOV JE CHOCHLÁČ SEVERSKÝ O KTOROM ZAČÍNAJÚ CHODIŤ ÚDAJE O PRVÝCH POZOROVANIACH ZO SLOVENSKA A NIE JE TAK VYLÚČENÁ ICH INVÁZIA.

Chochláče severské, k nám prilietajú na zimu, no nie každú zimu. Ale raz za pár rokov prídu zimy, keď sú ich zrazu nemalé kŕdle, dokonca v Bratislave pri poslednej invázii to boli niekoľkotisícové kŕdle. Z Británie však už pred pár týždňami prišli náznaky, že bude chochláčia zima a pozorovania na Slovensku naznačujú, že by sa nemuseli chochláče vyhnúť ani nám.

Zbystrite teda prosím pozornosť, všímajte si jablone s neobratými jablkami, jarabiny, brestovce, ktoré chochláče obzvlášť obľubujú. Každý záznam prosím zdieľajte aj s ostatnými a to cez online databázu Aves http://aves.vtaky.sk/ alebo mobilnú aplikáciu e-Bird ci vtaky.sk aby sme mohli mať dobrú predstavu na Slovensku, ale aj v Európe cez EuroBirdPortal (https://eurobirdportal.org/ebp/en/), kam sa dáta z Avesu a oboch apiek zasielajú, ako sa chochláče postupne Európou šíria na juh. A ak budeme mať šťastie, možno sa chochláče objavia pri vtáčej hodinke na kŕmidlách aj pár šťastlivcom.

Foto: Nyman B.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR's post

So dec 2 , 2023
VÝSTAVISKO Agrokomplex OVLÁDLA NA CELÝ VÍKEND VIANOČNÁ ATMOSFÉRA 🎄✨ Vianočné oblátky, kvalitný 🇸🇰 med, syry, medovníky, sviečky z včelieho vosku, medovina, lekvár, vianočné dekorácie, adventné vence…skrátka všetko, čo nesmie chýbať na sviatočnom stole 👌 na vás čaká od soboty 2. 12. do nedele 3. 12. na nitrianskom výstavisku. A nielen […]

Mohlo by Vás zaujímať