Photos from Štátna ochrana prírody SR’s post

VEĽKÉ VECI SA DIALI NA SVETOVÝ DEŇ VODY AJ NA SĹŇAVE. ŠOP SR V SPOLUPRÁCI S SVP SPUSTILA NA VODU DRUHÝ PLÁVAJÚCI OSTROV.

Za tento počin ďakujeme. Konečne sa aspoň čiastočne naprávajú škody predošlých desaťročí, keď pri regulácii Váhu zanikli desiatky štrkových ostrovov. Tie boli hniezdiskami rybárov riečnych a malých, pričom rybáre malé úplne na Slovensku kvôli regulácii riek vyhynuli. Aj pre rybáre riečne ostali na hniezdenie vhodné v povodí Váhu lokality, ktoré zrátame na prstoch jednej ruky.

Preto nové ostrovy pomôžu vzácnym druhom ako sú rybáre, čajky čiernohlavé, čajky sivé, ktoré ohrozuje nielen zánik biotopov, ale aj invány norok americký, vyrušovanie a donedávna aj zanedbanie starostlivosti o lokality. To posledné je už minulosťou.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Avescentrum Senné's post

St mar 22 , 2023
VODA PRE MOKRADE = VODA PRE ŽIVOT Dnes 22. marca symbolicky na Svetový deň vody boli zavŕšené práce na zavodňovaní mokradí v Medzibodroží. Je to veľmi náročné, avšak dôležité opatrenie vďaka ktorému sa nám podarilo zachrániť poslednú kolóniu beluší veľkých, lyžičiarov bielych a chavkošov nočných v Medzibodroží a prosperujú z […]

Mohlo by Vás zaujímať