Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

SYSĽOVSKÉ POLIA VYZERAJÚ TENTO ROK VĎAKA KROKOM HL.MESTA BRATISLAVA, ŠOP SR, MŽP SR, MP SR A PD DUNAJ KONEČNE AKO OZAJSTNÉ CHRÁNENÉ VTÁČIE ÚZEMIE. ÚZEMIE SA PÁČI NIELEN DROPOM, ALE AJ KŔDĽOM ŠKORCOV, BELUŠÍ, CÍBIKOV A INÝCH DRUHOV.

Nebolo to ešte nedávno samozrejmosťou. V území takmer úplne chýbali medze (resp. biopásy), dokonca aj úhory či trávne porasty a vtáctvo tu doslova živorilo. Podpora pre poľnohospodárov, ktorí by mohli hospodáriť šetrnejšie nebola žiadna. Aj dropy preto v území hniezdili nepravidelne alebo vôbec, počas niektorých zím s nevhodnou skladbou plodín ich u nás zimovalo minimum.

Dnes je situácia iná. Vlani boli v území obnovené desiatky hektárov biotopov (trávnych porastov, medzí), ktoré umožnili vtáctvu úspešne vyviesť mláďatá, avšak tieto biotopy atrahujú vtáctvo aj teraz. V území je možné vidieť stovky dropov (tie atrahuje aj ozimná repka), desiatky cíbikov, beluší, kŕdle škorcov. Sme veľmi radi, že k tejto zmene prišlo, a každému, kto k nej prispel patrí veľká vďaka. Hoci je územie na prahu Bratislavy a vystavené mnohým tlakom už desaťročia, dlho ostávalo jediným územím, kde u nás prežíva drop či sokol kobcovitý.

Uvidíme však aké zmeny nás čakajú najbližšie roky. Prežitie vzácnych druhov je bytostne závislé na Slovensku od poľnohospodárskej politiky. Sysľovské polia snáď aj nezávisle od zmien SPP, vďaka snahe zainteresovaných o ochranu prírody na miestnej úrovni, pre dropa a ďalšie vzácne druhy ostatnú útočiskom naďalej. Iné chránené územia sú však zmenami poľnohospodárskej politiky zraniteľné viac (napríklad CHVÚ Úľanská mokraď a i.), keďže v týchto územiach miestne iniciatívy a dohody na záchranu vzácnych druhov podobne ako u dropa na Sysľovských, nevznikli.

Veľmi pozorne preto sledujeme návrhy na zmenu poľnohospodárskej politiky, keďže v minulosti jej nešťastné nastavenie viedlo k vyhynutiu a prepadu početnosti viacerých druhov.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Slovenskí vedci a odborníci podporili farmárov v snahe zmenšiť byrokraciu, výhrady však majú voči útokom na zelené aktivity

Št feb 22 , 2024
K dnešným protestom zaujali stanovisko aj vedci. Veľmi trefne upozorňujú na to, že s byrokraciou má Slovensko problém, a preto chápu požiadavky poľnohospodárov na jej zníženie, no na druhej strane upozorňujú na to, že zelené opatrenia nie sú hrozbou pre poľnohospodárstvo, ale naopak ich poľnohospodárstvo pre svoju vlastnú dlhodobú udržateľnosť […]

Mohlo by Vás zaujímať