Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

Ak ste sa tieto dni prešli po slovenských poliach a lúkach, iste ste si všimli, že skončilo zimné ticho a z rolí sa začali nesmelo ozývať prvé spievajúce škovránky. No neozývajú sa len škovránky, ale už aj ich vzácnejšie príbuzné, škovrániky stromové, ktorého foto zdieľame.

Tieto dni pribúda pozorovaní škovránikov z ich hniezdísk, ktorými sú lúky a pasienky s rozptýlenou stromovou či krovitou zeleňou alebo vinice. Ak sa tieto dni pohybujete na takýchto lokalitách v Malých Karpatoch, na Záhorí, Slovenskom krase, Zemplínskych vrchoch a na iných podobných lokalitách, šanca na počutie či pozorovanie škovránika je celkom vysoká. Ak nepoznáte ich hlas, môžete si vypočuť: https://xeno-canto.org/species/Lullula-arborea Ide o úplne iný, so škovránkom nezameniteľný, melodický hlas, preto ho odporúčame si vypočuť.

Ak ste náhodou škovrániky či iné druhy pri ich návrate na Slovensko a na migrácii už pozorovali, a chcete pomôcť ich ochrane a poznaniu, nenechajte si údaje pre seba, ale zapíšte pozorovania do databáz, či mobilných apiek. Údaj môžete zapísať do online databázy Aves http://aves.vtaky.sk/, mobilnej apky e-Bird a takisto mobilnej apky vtaky.sk. Všetky dáta z týchto apiek sa dostanú aj do celoeurópskej stránky EuroBirdPortal: https://eurobirdportal.org/ kde budete môcť na aktuálnych mapách sledovať ako sa postupne sťahovavé druhy vracajú do severných častí Európy.

Tí, čo zapisujete pravidelne, nezabudnite že na webe v Avese a takisto v e-Birde je veľmi dôležité zapisovať kompletné záznamy a tak aj záznamy označiť. Tieto kompletné údaje je potom možné použiť na tvorbu máp pravdepodobnosti výskytu ako boli publikované v Európskom atlase rozšírenia vtáctva.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🔊 The Czech University of Life Sciences Prague, the host organisation for the MERIT Programme, cordially invites candidates in t...

St feb 21 , 2024
🔊 The Czech University of Life Sciences Prague, the host organisation for the MERIT Programme, cordially invites candidates in the field of Digitalisation and AI, more specifically, Spatial Science in Ecology🛰 and Hydrological and Climate Variability🌦. Join our excellent international research teams, where you’ll have the opportunity to gain insights […]

Mohlo by Vás zaujímať