Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

Zima, ktorá ani vlastne poriadne neprišla, sa už skončila a to znamená, že si postupne môžeme v prírode všímať prvých navrátilcov. Jedným z takých prvých, neprehliadnuteľných poslov jari, ktorí tu už sú, sú cíbiky chochlaté.

Na mnohých miestach na podmáčaných poliach a lúkach je aktuálne možné pozorovať aj niekoľko sto kusové kŕdle cíbikov. Cíbiky sú neprehliadnuteľné aj kvôli svojmu čiernobielemu sfarbeniu, aj kvôli trepotavému akoby chaotickému letu počas toku, pri ktorom sa výrazne ozývajú.

Ak ste náhodou cíbiky či iné druhy pri ich návrate na Slovensku a na migrácii pozorovali, a chcete pomôcť ich ochrane a poznaniu, nenechajte si údaje pre seba, ale zapíšte ho do databáz, či mobilných apiek. Údaj môžete zapísať do online databázy Aves http://aves.vtaky.sk/, mobilnej apky e-Bird a takisto mobilnej apky vtaky.sk. Všetky dáta z týchto apiek sa dostanú aj do celoeurópskej stránky EuroBirdPortal: https://eurobirdportal.org/ kde budete môcť na aktuálnych mapách sledovať ako sa postupne sťahovavé druhy vracajú do severných častí Európy.

Tí, čo zapisujete pravidelne, nezabudnite že na webe v Avese a takisto v e-Birde je veľmi dôležité zapisovať kompletné záznamy a tak aj záznamy označiť.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

This content isn't available right now

Ne feb 18 , 2024
V Trnave sa bude v pondelok konať ďalšia zaujímavá prednáška, ktorú organizuje trnavská pobočka Vtáctvo trnavské. Tento krát nie o vtákoch, ale o probléme, ktorý ovplyvňuje všetko okolo nás – zmene klímy s meteorológom- klimatológom Jozefom Pechom. Ak Vás téma zaujala, príďte si vypočuť pohľad odborníka. Túto prednášku bude možné […]

Mohlo by Vás zaujímať