Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

ZVEREJNENÉ SÚ PRVÉ POZITÍVNE OFICIÁLNE ČÍSLA O TOM AKÉ JE NA LÚKACH A POLIACH ZAPOJENIE DO EKOSCHÉM. SPOLU SA DO NICH ZAPOJILO 8809 PODNIKOV, Z TOHO 1229 PODNIKOV VYTVORILO 6800 KM BIOPÁSOV NA PLOCHE 8188 HA.

Viac sa o tom píše v článku: https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/slovensko-ma-mensie-polia-a-viac-miesta-pre-prirodu-ekoschemy-su-uz-teraz-velkym-uspechom//

Tento výsledok nás prekvapil. Biopásy (a teda priestor pre ubúdajúce vtáctvo agrárnej krajiny, či zver a opeľovače) vznikli na 32 x väčšej výmere ako v roku 2020, keď to bolo len 255 hektárov. Čakali sme mierne nižšie zapojenie kvôli tomu, že príprava pravidiel trvala kvôli meškaniu európskej legislatívy dlho, a preto mnohé podniky váhali so zapojením.

Sme preto radi, že viac ako polovica podnikov sa zapojila do ekoschém, ďakujeme tým, ktorí sa zapojili aj napriek tomu, že ide o prvý rok, kedy sú nejasné viaceré otázky ohľadne kontroly. Zapojenie podnikov pomôže na biopásoch napríklad pŕhľaviarom, jarabiciam, v horských oblastiach na lúkach s odloženým kosením chrapkáčom, na juhu Slovenska hniezdiacim myšiarkam močiarnym. Ale pomôže aj podnikom, sú známe práce ktoré hovoria o tom, že pri biopásoch narástla vďaka vyššej početnosti opeľovačov úroda.

Na druhej strane vidíme, že časť podnikov sa kvôli objektívnym príčinam nezapojila. Budeme najbližšie mesiace usilovne pracovať, aby sme vymysleli a navrhli riešenia, ktoré by im pomohli a mohli sa pridať.

A zároveň pridávame pár foto z pekne kvitnúcich biopásov na južnom Slovensku. Takéto biopásy teraz môžete vidieť na mnohých miestach Slovenska.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

SEZÓNA MLÁĎAT POKRAČUJE nie len u tých veľkých, ale aj malých. U lastovičiek sú už prvé mláďatá z hniezd často vonku a je "nabit...

Ne jún 25 , 2023
SEZÓNA MLÁĎAT POKRAČUJE nie len u tých veľkých, ale aj malých. U lastovičiek sú už prvé mláďatá z hniezd často vonku a je „nabité“ na druhú rundu. Mladšie páry, alebo tie, ktoré prileteli neskôr ešte kŕmia prvé potomstvo 🙂 Na Monty – ranči v okrese Prievidza sa lastovičkám veľmi tešia […]

Mohlo by Vás zaujímať