Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

POSLEDNÉ DNI POČÚVAME AKOSI VEĽA ZLÝCH SPRÁV Z MINISTERSTVA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA. JEDNOU Z NICH JE ROZHODNUTIE, ŽE MINISTER NEPODPORÍ NARIADENIE O OBNOVE PRÍRODY.
❌MYSLÍME SI, ŽE JE TO CHYBNÉ ROZHODNUTIE A UŠKODÍ AJ SLOVENSKU.

Slovensko má totiž už dnes vyčlenených viac ako 30 % plochy pre chránené územia. Splnenie cieľu obnovy prírody na úrovni 20 % na európskej úrovni, ako s tým počíta EÚ nariadenie v článku 1, preto bude u nás jednoduchšie na rozdiel od iných krajín, ktoré majú vyhlásených menej chránených území.

Z toho vyplýva, že my by sme už nové územia vyhlasovať nemuseli. Všetky činnosti z tejto legislatívny vyplývajúce by bolo potrebné zamerať na obnovu prírody v už existujúcich územiach. Je potrebné však zdôrazniť, že to vôbec neznamená, že by v nich mal platiť všade bezzásah. Naopak, obnova prírody často znamená podporu tradičných foriem hospodárenia, napríklad obnovu pastvy, pasienkov. Bez tradičných foriem hospodárenia sa niektoré biotopy, ako s nimi počíta ministrom napádaná legislatíva, obnoviť nedajú vôbec.

A to je to, prečo hovoríme, že ide pre Slovensko o premeškanú príležitosť. Vieme, že dlhodobo ako krajina cielene nepodporujeme poľnohospodárov a vidiek tak, aby sa oplatilo udržiavať potrebné tradičné spôsoby hospodárenia. Z krajiny, pastvín miznú hospodárske zvieratá a následne cenné biotopy (napríklad xerotermné biotopy, či biotopy dudka chochlatého, ktoré môžete vidieť na priložených obrázkoch).

Obnova prírody na Slovensku tak okrem iného znamená aj podporu pasienkárstva, podporu vidieka, po ktorom volajú mnohí politici a politické strany. Nezdá sa, žeby sme to vedeli viac podporiť z poľnohospodárskej politiky, keďže aj tá ma svoje limity. Preto nevyužiť príležitosť nariadenia na obnovu prírody je skutočne chybou a nepochopením toho, čo obnova prírody je. Nie je to bezzásah a pre Slovensko to nie je navyšovanie rozlohy chránených území.

‼️Nedokážeme preto pochopiť postoj ministra Tarabu. Prichádza tak podľa nás o možnosti, akými mohol podporiť tradičné spôsoby obhospodarovania, ktoré boli nielen tradične súčasťou slovenského vidieka, ale sú nenahraditeľné aj pre ochranu prírody. Žeby naozaj Taraba až natoľko nenávidel ochranu prírody, že túto príležitosť pre vidiek nerozpoznal? Oveľa väčšou záhadou je ale pre nás postoj KDH, ktoré rovnako proti tomuto nariadeniu vystúpilo, hoci mohlo podporiť ľudí práve na Orave, Spiši a inde na vidieku.

Tu ministrove stanovisko: https://euractiv.sk/section/zivotne-prostredie/news/taraba-nepodporuje-nariadenie-o-obnove-prirody/

Tu možnosť stiahnuť nariadenie schválené európskym parlamentom aj po slovensky: https://www.europarl.europa.eu/RegistreWeb/search/simpleSearchHome.htm;jsessionid=579FC692C1559D36F138B4D21497E092?references=P9_TA(2024)0089&sortAndOrder=DATE_DOCU_DESC

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Greenpeace Romania's post

St mar 27 , 2024
🔴 Víc než 20 aktivistů Greenpeace namalovalo na sídlo společnosti OMV Petrom v Rumunsku nápis „NO NEW GAS“ a požadují zastavení projektu Neptun Deep 🖐️. OMV Petrom musí okamžitě ZASTAVIT projekt nového plynu NEPTUN DEEP, který by z Rumunska udělal největšího producenta plynu v EU a také ⚠️ ohrozil biodiverzitu […]

Mohlo by Vás zaujímať