Photos from Ochrana dravcov na Slovensku’s post

ŠESŤ JEDINCOV VZÁCNEHO SOKOLA BUDE SLEDOVANÝCH PROSTREDNÍCTVOM VYSIELAČIEK📡

Sledovanie jedincov rôznych vtáčích druhov prostredníctvom satelitnej alebo rádiovej telemetrie prinieslo mnohé vzácne poznatky. Pomocou tejto metódy, kedy je možné sledovať pohyb jedincov v zásade nepretržite v online prostredí, sa podarilo získať unikátne dáta o pohybe, lovn‎ých teritóriách, migračných trasách, ale aj nebezpečenstvách, ktorým musia zväčša mladé jedince čeliť.

💡🕵️‍♀️Inštalácia vysielačiek sa uskutočňuje za špecifických podmienok. Prvoradá je bezpečnosť mladých jedincov. Dôležité je monitorovať stav hniezdenia a čas vyliahnutia mláďat, aby sme vedeli čo najpresnejšie odhadnúť ich vek, a tým pádom určiť najvhodnejší čas na osadenie vysielačiek. Spravidla to býva pár dní pred vyletením z hniezda, kedy sú už mláďatá dostatočne veľké a zároveň majú vyvinuté operenie. Pri inštalácii vysielačiek na sokola rároha sa používa čiapočka odskúšaná sokoliarmi, ktorá slúži na zatienenie a tým pádom ukľudnenie jedinca, ktorý je tak počas osadenia vysielačky pokojný.

Mláďatkám po vyletení z hniezda držíme palce✊ a tešíme sa na informácie o ich zaujímavých cestách🧭

ℹ️Viac info: https://shorturl.at/nqMY4

Realizácia inštalácie vysielačiek bola realizovaná vďaka podpore projektu „Vysielačky na pomoc vzácnym sokolom“ podporeného z Nadačného fondu Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a.s. (SEPS) v Nadácii Pontis a projektu LIFE Danube Free Sky, ktor‎ý podporila Európska únia v rámci programu LIFE🇪🇺.

Autor správy a foto Ochrana dravcov na Slovensku on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Voda zo zničenej Kachovskej priehrady zaplavila zoo - SME Minúta

Št jún 8 , 2023
Svi..e RuSSké! 😫 Zničenie hrádze priehrady na rieke Dneper má dopad aj na zvieratá. V meste Nova Kachovka voda zaplavila minizoo, kde žilo asi 300 zvierat. Ich majiteľka predpokladá, že všetky uhynuli. Voda zo zničenej Kachovskej priehrady zaplavila aj zoo Autor správy a foto ZA MATKU ZEM on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať