Nature friendly odčervovanie alebo ako sme sa naučili odčervovať tak, aby sme neškodili hmyzu 🐂💩🪰🪲
Dlho sme v rámci našich pastevných aktivít riešili ako mať zdravé stádo a zdravé zvieratá bez parazitov a zároveň netoxikovať pasienky a neškodiť hmyzu. Zvieratá pasúce sa vonku totiž počas roka treba odčervovať rôznym typom antiparazitík, napríklad v inej súvislosti presláveným ivermektínom ☠️, ktoré sa ale z tela dlho uvoľňujú – niekoľko týždňov až mesiacov a počas tohto obdobia je trus škodlivý pre viacero druhov koprofágneho (trusom sa živiaceho) hmyzu. Koprofágny hmyz sú napríklad rôzne druhy lajniakov, ktoré sa trusom nielen živia, ale ho aj pomáhajú zapracovať do pôdy a vyživiť ju.
🪱🟢Tak sme dlhšie s pomocou literatúry, ale aj iných odborníkov, riešili spôsob ako odčervovať zvieratá tak, aby sme si neotrávili tieto vzácne chrobáky priamo pri tom ako si robia svoju „prácu“ a pomáhajú prírode a pasienkom.
No a vyzerá, že sme našli celkom efektívny systém kombinovania rôznych typov antiparazitík v rôznych častiach roka. Potvrdzuje nám to aj štúdia, ktorá skúma koprofágny hmyz na našich pasienkoch, a potvrdzuje, že sa môžme hrdiť nielen množstvom, ale aj výskytom niektorých vzácnych druhov lajniakov, ktoré sú už v okolitých krajinách vyhynuté.
Tak ak by ste vedeli o pastieroch, ktorým záleží na ochrane hmyzu na svojich pasienkov, spojte ich s nami, vieme im poradiť chrobáko-friendly odčervovací systém.
Aby pasenie bola spása! A pretože because shit matters!
Ďakujeme.
Štúdiu sme zrelizovali v rámci projektu #LIFE_Juh a vypracoval ju entomológ Tomáš Olšovský.
Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook