PÁPEŽ NÁM SVOJOU NÁVŠTEVOU PRIPOMÍNA AJ DÔLEŽITOSŤ OCHRANY PRÍRODY Na Slovensko včera prišiel pápež František. Je to veľká udalo…

PÁPEŽ NÁM SVOJOU NÁVŠTEVOU PRIPOMÍNA AJ DÔLEŽITOSŤ OCHRANY PRÍRODY
Na Slovensko včera prišiel pápež František. Je to veľká udalosť nielen pre veriacich, ale aj pre ostatných ľudí, ktorí ho vnímajú ako výraznú, charizmatickú osobnosť.
Pápež sa zo svojej pozície venuje viacerým dôležitým globálnym témam. Jeho encyklika Laudato si, obsahuje aj kapitoly venované strate biodiverzity, klimatickej zmene, ochrane zdrojov vody, či drancovaniu prírodných zdrojov.
Obsahuje veľmi silné pasáže, z ktorých niektoré by sme radi zdôraznili:
Každý rok miznú tisíce rastlinných a živočíšnych druhov, ktoré už nebudeme môcť nikdy poznať a ktoré naše deti už neuvidia, pretože sa navždy stratili. Veľká väčšina vyhynie pre príčiny, ktoré sú spojené s nejakou ľudskou činnosťou. Kvôli nám tisíce druhov nevzdajú chválu Bohu svojím životom, ani nám nebudú môcť odovzdať svoje posolstvo. Na to nemáme právo.
Pápež František, Laudato si, 33
Starostlivosť o ekosystémy si vyžaduje pohľad, ktorý ide ponad to, čo je bezprostredné, lebo ak sa chce dosiahnuť iba rýchly a ľahký ekonomický profit, nikoho ich ochrana nezaujíma. Avšak výška škôd spôsobených egoistickou nedbalosťou je omnoho vyššia ako dosiahnuteľný ekonomický zisk. V prípade zániku alebo vážneho poškodenia niektorých druhov hovoríme o hodnotách, ktoré presahujú každý výpočet.
Pápež František, Laudato si, 36
Z jeho návštevy sa tešíme aj my ochranári, pretože pápež František môže vo svojich kázniach a prejavoch pripomínať našim vedúcim osobnostiam a širokej verejnosti dôležitosť ochrany prírody, lesov a biodiverzity, čo na Slovensku potrebujeme robiť neustále.

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Vlani zabili vo svete vyše 200 environmentálnych aktivistov

Po sep 13 , 2021
😢 R.I.P. hrdinovia 🌹 „Vlani bolo na celom svete zavraždených najmenej 227 environmentálnych aktivistov. Rok 2020 sa tak stal pre aktivistov bojujúcich proti devastovaniu prírody v tomto smere vôbec najkrvavejším.“ Takmer tri štvrtiny útokov sa odohralo v Južnej Amerike. Autor správy a foto ZA MATKU ZEM on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať