Fašistickí poslanci Filip Kuffa, Štefan Kuffa a Tomáš Taraba (všetci ex-ĽSNS), predkladajú návrh, podľa ktorého bude môcť štát v…

Fašistickí poslanci Filip Kuffa, Štefan Kuffa a Tomáš Taraba (všetci ex-ĽSNS), predkladajú návrh, podľa ktorého bude môcť štát vyhlásiť chránené územia len vtedy, ak bude mať písomný súhlas všetkých majiteľov pozemkov. ⛰️Týmto chcú poslanci zasiahnuť do už schválenej reformy národných parkov.

❌✍️ Návrh Kuffu, Kuffu a Tarabu je nezmyselný z viacerých dôvodov, tým asi najpodstatnejším je, že v slovenských podmienkach rozdrobených pozemkov by musel štát získať písomný súhlas od tisícov vlastníkov.

Filip Kuffa argumentuje nedotknuteľnosťou súkromného vlastníctva a tvrdí, že chce zabrániť ujme na vlastníckom práve majiteľov pozemkov. Tento argument však nesedí, pretože podľa dnes platných zákonov štát bežne zasahuje do súkromného vlastníctva majiteľov pozemkov v rôznych procesoch a to bez ich súhlasu. Napríklad štát už roky zasahuje do súkromného vlastníctva vyvlastňovaním pri výstavbe diaľnic.
Obec pri tvorbe územného plánu zóny môže aj proti vôli vlastníkov pozemkov rozhodnúť, že v budúcnosti budú ich pozemky podľa nového územného plánu určené na iné funkčné využitie a nepotrebuje k tomu ich súhlas.

💬Netreba zabudnúť tiež na to, že podľa zákona o ochrane prírody a krajiny majú vlastníci právo na náhradu, keď majú obmedzené využívanie svojho pozemku, napríklad môžu žiadať výmenu pozemkov, čiže nie je pravda, že by došlo k ujme na ich vlastníckom práve.

📌STOP OCHRANE PRÍRODY AJ 815 MILIÓNOM Z PLÁNU OBNOVY ❗ Ďalším dôsledkom tohto návrhu by bolo ohrozenie tretej žiadosti o platbu z plánu obnovy vo výške 815 mil. eur, pretože návrhy Kuffovcov de facto znemožnia vyhlasovanie území s najvyšším stupňom ochrany a ohrozia reformu národných parkov, ku ktorej sme sa voči Európskej komisii v pláne obnovy zaviazali.

https://www.facebook.com/viaiuris/posts/650953587078944


Poslanci Filip Kuffa, Štefan Kuffa a Tomáš Taraba (všetci ex-ĽSNS), predkladajú návrh, podľa ktorého bude môcť štát vyhlásiť chránené územia len vtedy, ak bude mať písomný súhlas všetkých majiteľov pozemkov. [1]

⛰️Týmto chcú poslanci zasiahnuť do už schválenej reformy národných parkov.

❌✍️ Návrh Kuffu, Kuffu a Tarabu je nezmyselný z viacerých dôvodov, tým asi najpodstatnejším je, že v slovenských podmienkach rozdrobených pozemkov by musel štát získať písomný súhlas od tisícov vlastníkov.

📌NEDOTKNUTEĽNOSŤ SÚKROMNÉHO VLASTNÍCTVA?

Filip Kuffa argumentuje nedotknuteľnosťou súkromného vlastníctva a tvrdí, že chce zabrániť ujme na vlastníckom práve majiteľov pozemkov.

Tento argument však nesedí, pretože podľa dnes platných zákonov štát bežne zasahuje do súkromného vlastníctva majiteľov pozemkov v rôznych procesoch a to bez ich súhlasu. Napríklad štát už roky zasahuje do súkromného vlastníctva vyvlastňovaním pri výstavbe diaľnic.

💁 Keď mohli ochrancovia nedotknuteľného súkromného vlastníctva Kuffa, Kuffa a Taraba zastaviť návrh zákona, podľa ktorého dnes môže štát žiadať o stavebné povolenie na cudzie súkromné pozemky ešte pred ich vyvlastnením(!), tak v prvom čítaní sa zdržali, pri druhom treťom ani len neboli prítomní. [2]

💬“Obec pri tvorbe územného plánu zóny môže aj proti vôli vlastníkov pozemkov rozhodnúť, že v budúcnosti budú ich pozemky podľa nového územného plánu určené na iné funkčné využitie a nepotrebuje k tomu ich súhlas,” vysvetľuje naša kolegyňa Eva Kováčechová.

Filip Kuffa v reakcii pre Aktuality.sk povedal, že o tejto skutočnosti nevedel…[3]

💬“Netreba zabudnúť tiež na to, že podľa zákona o ochrane prírody a krajiny majú vlastníci právo na náhradu, keď majú obmedzené využívanie svojho pozemku, napríklad môžu žiadať výmenu pozemkov, čiže nie je pravda, že by došlo k ujme na ich vlastníckom práve.” dodáva Eva.

📌STOP OCHRANE PRÍRODY AJ 815 MILIÓNOM Z PLÁNU OBNOVY

Ak by návrh Kuffu, Kuffu a Tarabu dnes parlament schválil, tak by to mohlo viesť k likvidácii národných parkov a podľa Ministerstva životného prostredia by bola ochrana prírody na Slovensku paralyzovaná.

❗ Ďalším dôsledkom tohto návrhu by bolo ohrozenie tretej žiadosti o platbu z plánu obnovy vo výške 815 mil. eur, pretože návrhy Kuffovcov de facto znemožnia vyhlasovanie území s najvyšším stupňom ochrany a ohrozia reformu národných parkov, ku ktorej sme sa voči Európskej komisii v pláne obnovy zaviazali.

1-https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=525141

2- https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=46937

3-https://www.aktuality.sk/clanok/ERnKZv3/filip-kuffa-chce-zonacie-narodnych-parkov-podmienit-podpismi-vlastnikov-pozemkov-nerealne-reaguje-envirorezort/ Autor správy a foto ZA MATKU ZEM on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🌳Začala letná sezóna a otvoril sa aj nádherný skanzen v Nižnej Myšli na východe Slovenska. Ak ho navštívite, isto tam uvidíte aj...

St máj 24 , 2023
🌳Začala letná sezóna a otvoril sa aj nádherný skanzen v Nižnej Myšli na východe Slovenska. Ak ho navštívite, isto tam uvidíte aj naše časopisy. Ako výlet vrelo odporúčame. 😀https://www.archeoskanzen.sk/ Autor správy a foto Strom života on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať