ČOSKORO TO PREPUKNE. NAJVZÁCNEJŠIE DIVADLO VO VTÁČEJ RÍŠI KTORÉ JE MOŽNÉ NA SLOVENSKU POZOROVAŤ. TOK DROPOV PRI BRATISLAVE NA TROJMEDZÍ.
Nechýbalo veľa a dropy tu však nemuseli prežiť. Na celom Trojmedzí, teda aj v Rakúsku, Maďarsku a Slovensku prežívalo v roku 1996 posledných 129 dropov. Len vďaka nemalým ochranárskym snahám v Rakúsku a Maďarsku sa dropa podarilo vytrhnúť hrobárovi z lopaty a to dalo šancu pre jeho záchranu aj na Slovensku.
Vlani vďaka nemalým aktivitám hl. mesta Bratislavy, RPS, ŠOP SR, MŽP SR, a SOS zahniezdilo na Slovensku 10 sliepok a túto zimu tu prečkalo 580 dropov, teda počty aké sme u nás nevideli polstoročie.
Drop však nie je jediný príklad, ktorý podčiarkuje význam chránených území v Bratislave pre ochranu vzácnych druhov. Ako správne podčiarkuje Tomáš Veselovský z Ochrana dravcov na Slovensku, Bratislava by medzi európskymi hlavnými mestami kvôli prírodným hodnotám kľudne zniesla prívlastok – hlavné mesto biodiverzity.
#EUBiodiversity #LIFEprogramme #LIFEProject #Natura2000 #lifesteppeonborder #ministerstvozivotnehoprostredia
Vedeli ste, že do Sysľovských polí na okraji nášho mesta sa po dlhých rokoch v prekvapujúcom počte vrátil jedinečný vtáčí druh, drop veľký? Tomáš Veselovský z občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku vysvetľuje, čím je táto lokalita unikátna, ale aj to, odkiaľ m… Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook