Photos from Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva’s post

👉JASKYNE a Slovenské národné povstanie

Včera, 29. augusta, sme si pripomenuli 80 rokov od vypuknutia Slovenského národného povstania (1944), ktoré bolo ozbrojenou reakciou domáceho odboja na vstup nemeckých okupačných vojsk na územie nášho štátu.
➡️ Povstalci vzdorovali tlaku nepriateľa 2 mesiace, v októbri však vojenské velenie rozhodlo o prechode na partizánsky spôsob boja a ústupe do hôr. Svoju významnú úlohu zohrali práve vtedy mnohé jaskyne alebo previsy, ktoré sa stali na niekoľko mesiacov prechodným útočiskom pre partizánov, no aj vojenských zbehov, utečencov či rasovo prenasledovaných ľudí.
➡️ Viaceré umožňovali svojou polohou a výhľadom sledovanie postupu nepriateľských jednotiek, iné boli sídlom veliteľských štábov. Jaskyne slúžili aj ako sklady zásob a munície, alebo zázemie pre ranených a chorých. Ľudia sa pritom neukrývali len hlboko v horách. Niektoré lokality, hoci sa nachádzali v blízkosti obcí a boli známe oddávna, napríklad Liskovská jaskyňa pri Ružomberku, poskytovali bezpečný úkryt vďaka dĺžke a spletitosti svojich chodieb.
➡️ Jaskyne počas prechodu frontu využívalo aj civilné domáce obyvateľstvo, ktoré sa sem uchyľovalo v obavách o svoj život, či majetok neraz aj s domácimi zvieratami.
Po skončení vojny zostali tieto miesta opustené, no stopy po pobyte ľudí v nich boli viditeľné ešte niekoľko desaťročí. Ležoviská, dočasné drevené prístrešky, ohniská, provizórne piecky, zvyšky celtoviny, mince, črepy z nádob, ale aj vojenské prilby, súčasti výstroje, dokonca ostrá munícia, či zbrane bolo možné dlho po vojne nájsť v jaskyniach a priepastiach po celom Slovensku.
Niektoré zo zachovaných predmetov môžete vidieť aj v našej expozícii Kras a jaskyne Slovenska.
Srdečne pozývame.
Z. Šimková

Autor správy a foto Štátna ochrana prírody SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

III. časť letnej série zaujímavostí z rezervácie Vihorlatský prales🌳

Pi aug 30 , 2024
III. časť letnej série zaujímavostí z rezervácie Vihorlatský prales🌳 Autor správy a foto Štátna ochrana prírody SR on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať