Sieťovali sme v Holandsku 🤝🏻
V rámci projektu Microtus II sme spolu s našimi partnermi z Prírodovedecká fakulta UK navštívili holandských kolegov a viacero ich LIFE projektov.
🐭 Holandsko známe svojou sieťou melioračných kanálov predstavuje jedno z útočísk pre podruh hraboša severského (Microtus oeconomus arenicola), bratranca nášho reliktného poddruhu hraboša severského panónskeho (Microtus oeconomus mehelyi).
V rámci našej študijnej cesty sme navštívili viacero národných parkov, v ktorých sa kolegovia z Holandska snažia o nastavenie vodného režimu, tak aby vyhovoval čo najväčšiemu množstvu mokradných a vodných druhov rastlín a živočíchov.
Ak by ste mali cestu do Holandska, skúste si naplánovať aj návštevu niektorých z nich:
💦 NP Biesbosch, kde po otvorení poldrov (územie, na ktorom je kontrolovaná úroveň vodnej hladiny v prvom rade kvôli protipovodňovej ochrane) a následnom zatopení ponechali celé územie bez zásahu. Nájdete tu hlavové vŕby aj trstinové strechy – tak ako na južnom Slovensku.
🦌 Oostvaardersplassen – sústava mokradí, jazier a trávnatých porastov, kde sa o manažment starajú jelene, kravy ale aj špeciálny druh poľských koní „Konik“. Hniezdi tu orliak morský
🛶 NP Alde Feanen – Sieť kanálov, jazier, poldrov, mlynov jednoducho malé Holandsko. Snúbi sa tu ochrana prírody s turistikou s pevne stanovenými pravidlami.
Aj my sme priniesli do Holandska naše poznatky o hrabošoch a predstavili niektoré z našich projektov na ich záchranu.
Je vždy zaujímavé rozprávať sa s ľuďmi, ktorí sa venujú rovnakej téme v inej časti Európy, kde je systém ochrany prírody nastavený inak, porovnať metódy výskumu a ochranárske praktiky, ako aj to, čo nám funguje a čo nefunguje.
Bolo to veľmi výživných 5 dní.
Ďakujeme všetkým organizáciám, ktoré nám počas nich venovali svoj čas.
Dank U!
#LIFE_microtusII
Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook