Keď sme čítali reakciu podpredsedu vlády Holého na výzvu občianskych združení k zmene legislatívnych pravidiel, tak sme sa nestíhali čudovať koľko arogancie si dokáže dovoliť štátny úrad platený z daní ľuí.
Podpredseda vlády Štefan Holý označil našu výzvu na zmenu Legislatívnych pravidiel vlády, ktorú dnes podporuje už viac ako 90 organizácií, za absurdnú a v rozpore so zákonom…
Dokázali by sme ešte rozumieť tomu, že výzva, aby vláda nekomplikovala ľuďom právo pripomienkovať návrhy zákonov, môže byť pre Štefana Holého absurdná. 🤷♂️
No to, že podpredseda vlády pre legislatívu označil výzvu na zachovanie dnes platných pravidiel legislatívneho procesu za protizákonnú, môže mať len dve vysvetlenia – buď Štefan Holý našu vývzu vôbec nečítal alebo jej len neporozumel.
Podpredseda vlády Štefan Holý označil našu výzvu na zmenu Legislatívnych pravidiel vlády, ktorú dnes podporuje už viac ako 90 organizácií, za absurdnú a v rozpore so zákonom…
Dokázali by sme ešte rozumieť tomu, že výzva, aby vláda nekomplikovala ľuďom právo pripomienkovať návrhy zákonov, môže byť pre Štefana Holého absurdná. 🤷♂️
No to, že podpredseda vlády pre legislatívu označil výzvu na zachovanie dnes platných pravidiel legislatívneho procesu za protizákonnú, môže mať len dve vysvetlenia – buď Štefan Holý našu vývzu vôbec nečítal alebo jej len neporozumel. Preto radi vysvetlíme: 👇
Celé znenie odpovede nájdete na našom webe:
https://viaiuris.sk/aktuality/odpoved-stefanovi-holemu-nie-je-to-komicke-je-to-tragicke/
❌ „Nie je pravda, že Legislatívne pravidlá vlády SR boli zmenené potichu. Návrh na zmenu bol predmetom pripomienkového konania v októbri minulého roka a žiadna z mimovládnych organizácií k tomuto neuplatnila pripomienku.“
Zmena Legislatívnych pravidiel vlády je tak výrazný zásah do práv občanov, že informovať o nej len formálnym pripomienkovým konaním je niečo podobné, ako zverejniť tender na nástenke chodby ministerstva. Len nech si to nikto nevšimne.
❌ „Každý, kto chce zaslať pripomienku, si predtým musí naštudovať materiál na Slov-lexe, tento stav platí už viac ako šesť rokov,“
Tento fakt nikto nikdy nespochybnil. My upozorňujeme na niečo celkom iné – zásadnou komplikáciou totiž je, ak pripomienky k zákonom budú musieť ľudia zverejniť priamo a len na portáli Slov-lex a na rovnakom webe budú musieť aj zbierať podpisy na podporu svojich pripomienok.
❌ “Registrácia na portál Slov-lex je tak triviálna ako registrácia na akomkoľvek e-shope.”
Prístup k základným právam by ani Štefan Holý nemal prirovnávať k online nakupovaniu. V demokracii majú politici povinnosť zabezpečiť všetkým občanom rovnaké možnosti na uplatnenie základných práv. Rozhodnutie obmedziť možnosť pripomienkovať návrhy zákonov len cez internet, oberá o základné práva nemalú časť občanov, ktorí dnes nemajú na internet prístup, alebo ktorým chýbajú počítačové zručnosti na používanie Slov-lexu.
❌ “Argumentácia dĺžkou príručky, ktorá je k celému portálu Slov-lex a nielen k tejto jednej funkcionalite, je priam komická.”
To nie je argumentácia, ale len o anekdotický príklad, ktorý ilustruje aký komplikovaný a uživateľsky neprívetivý systém je Slov-lex. Web, ku ktorému potrebujú jeho používatelia stostranový manuál, je jednoducho zle navrhnutý a zle naprogramovaný.
📌Vybrať práve takýto web ako jediný nástroj na pripomienkovanie zákonov je priam tragické rozhodnutie.
👉 Pre všetky vyššie uvedené dôvody žiadame, aby vláda prehodnotila svoju zmenu a vrátila Legislatívne pravidlá vlády do stavu, ktorý umožňuje vyjadrovať sa k návrhom zákonov či vyhlášok každému obyvateľovi a obyvateľke Slovenska a nielen vybranej skupine. Autor správy a foto ZA MATKU ZEM on Facebook