Takýto album sme zdieľali pred jedenástimi rokmi. Presne o toľko sme sa vrátili v ochrane prírody naspäť. Včerajšie schválenie novely zákona o ochrane prírody krajiny 543/2002 Z.z. uľahčujúce výruby môže viesť k tomu, že podobné obrázky budeme vidieť znovu.
Chápeme síce potrebu pomôcť poľnohospodárom na zarastených pasienkoch a rovnako aj ochrane prírody na biotopoch, kde zjednodušený výrub je potrebný na údržbu a obnovu biotopov v zlom stave (xerotermných a iných..).
Toto zjednodušenie pre poľnohospodárov sa však dalo realizovať aj cez dnešný § 29 v zákone 543/2002 Z.z. bez zmeny zákona. Ak sa už poslanci rozhodli meniť aj všeobecné limity, kedy je súhlas pre výrub drevín nutný a kedy nie, bolo potrebné poriadne myslieť aj na možné negatívne dopady zjednodušenia na ochranu prírody a vzácne druhy. Je síce dobré, že sa myslelo aspoň na druhý a tretí stupeň, kde ochrana prírody bude môcť zatiahnuť brzdu. Ale…
Nemyslelo sa však už na chránené vtáčie územia a na druhy viazané na hniezdenie na nelesnej drevinovej vegetácii (napríklad orly kráľovské, penice jarabé, strakoše a iné.) ktorých ochranu a ochranu ich biotopov má Slovensko povinnosť zabezpečiť. Brzdu na výruby bolo potrebné schváliť aj v týchto územiach. Rovnako sa nemyslelo na výhrady obcí a miest.
Preto hodnotíme schválenie novely prevažne negatívne a vyzývali sme na jej zastavenie alebo zmenu. To sa žiaľ nestalo. Preto budeme dopady novely sledovať a poukazovať na negatívne dopady, aby sme upozornili, že schválenú negislatívu bude potrebné neskôr opraviť. Myslíme si totiž, že pozitívna pomoc poľnohospodárom a obnove biotopov bude touto novelou nižšia ako sa čaká a menej rozsiahla ako množstvo cenných zoštiepkovaných lokalít, ktorý likvidáciu tento nový zákon umožnil. To je podľa nás jasné už teraz.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.621466714536205&type=3
Zmena zákona bude nevyhnutná. Elektrárne na biomasu a štiepkovače je jedno veľké nešťastie pre slovenskú prírodu Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook