TOTO SÚ MIESTA, KDE ZÁPLAVY PRINÁŠAJÚ ÚŽITOK 💧
Asi ste v poslednej dobe videli v médiách (snáď nie aj v realite) veľa obrázkov zaplavenej krajiny, obydlí, ciest a polí. Prirodzene preto mnohým ľuďom záplavy skôr evokujú hrôzu ako niečo užitočné.
Toto je však niečo iné. Tento pohľad na zaplavenú krajinu si môžete užiť. Pozeráte sa na zaplavenú vnútrozemskú deltu Dunaja – inundáciu (záplavovú oblasť) alebo inými slovami medzihrádzový priestor, plný riečnych ramien a mokradí, ktorý je určený presne na to, aby bol zaplavený. Príroda, ktorá sa tu vytvárala spolu s Dunajom z takýchto záplav profituje – plnia sa mokrade, zásobárne podzemnej vody, lužné lesy a Dunaj si vymieňajú živiny. Voda je na ne bohatá, to vidieť v jej zakalení.
Výmena živín je hlavný rozdiel medzi simulovanou záplavou tohto územia a záplavou prirodzenou. Počas simulovanej záplavy sa totiž poväčšine plní inundácia čistou vodou.
Miesta, ako je toto, nám pomáhajú spomaľovať záplavovú vlnu a oveľa bezpečnejšie a pomalšie previesť vodu krajinou.
Nadizajnovala ich príroda sama, my už musíme tieto vychodené cestičky iba nechávať pre vodu priechodné. Ale o tom sme tu písali nedávno.
Táto záplava bola veľká, Dunaj vo svojom starom koryte sa spojil s ramennou sústavou na niekoľkých miestach a vyzerá, že si ešte pamätá presné brány kadiaľ do krajiny vstupoval aj pred postavením vodného diela.
Premodeloval si aj časť našich revitalizačných opatrení a korýt, ktoré sme v tomto území obnovili. Ale to je v poriadku, radi sa necháme poučiť.
Z týchto záplav by sme si mali však zobrať ešte väčšie ponaučenie a nachystať krajinu na pravdepodobne sa častejšie opakujúce eventy ako bol tento. Nechať riekam priestor, aby mali kde prebiehať prirodzené procesy a zadržiavať a spomaľovať vodu mimo ľudských obydlí. Tieto opatrenia sa môžu javiť ako drahé, keď sa nič veľkého nedeje, ale okrem iných benefitov nám aj ušetria veľa peňazí v budúcnosti.
My na takýchto opatreniach kontinuálne pracujeme a ak by ste chceli našu prácu podporiť, možnosti ako to urobiť nájdete na našej stránke www.broz.sk . Ďakujeme.
Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook