ZACHOVAJME HALOV MOČIAR – HNIEZDISKO TAJUPLNÉHO BUČIAKA https://sosbirdlifesk.darujme.sk/mokrad-ma-srdce/ Počuli ste niekedy v …

ZACHOVAJME HALOV MOČIAR – HNIEZDISKO TAJUPLNÉHO BUČIAKA
https://sosbirdlifesk.darujme.sk/mokrad-ma-srdce/

Počuli ste niekedy v jarnú noc z močiara hlas bučiacej kravy? Asi to nebola krava, ale mali ste šťastie na vzácneho bučiaka veľkého, ktorého hlasové prejavy pripomínajú hlboké kravské bučanie. Je to volavkovitý vták nenápadného hnedého sfarbenia, vďaka ktorému je v močiaroch zarastených hustou vodnou vegetáciou takmer neviditeľný. Pozorovať bučiaka na vlastné oči je preto ojedinelý zážitok ale nočné bučanie ho dokonale prezradí.
Na celom Slovensku sa z močiarov ozýva v ostatných rokoch už len 10-15 samcov, z toho takmer všetky v mokradiach a rybníkoch Východoslovenskej nížiny. Pred 25 rokmi sa pritom jeho populácia odhadovala na 50-100 párov. Ako mnohé ďalšie vodné vtáky, aj bučiak doplatil na stratu biotopov, likvidáciu mokradí, odvodňovanie a protipovodňové opatrenia. Halov močiar bol tiež dlhé roky bez tajuplného bučiaka, no vďaka cielenému zavodňovaniu po roku 2016 sa nám podarilo vytvoriť mu vhodné podmienky a bučiak tu opäť zahniezdil.

Vďaka úspešnej obnove mokradí, ako výsledok viacerých projektov, sa nám podarilo obnoviť a zrevitalizovať desiatky mokradí, zastaviť dramatický pokles jeho populácie a predísť jeho vymiznutiu z Chráneného vtáčieho územia Medzibodrožie. Pomáhame tak nielen bučiakovi a prírode, ale aj Slovenskej republike napĺňať medzinárodné záväzky.

Halov močiar je zraniteľný. Stačí ak sa na jar nenapustí vodou, alebo sa zmení na rybník a vhodné podmienky pre hniezdenie bučiaka môžu byť z roka na rok ohrozené. Preto sa snažíme zachovať Halov močiar natrvalo. Prispejte na zbierku „AJ MOKRAĎ MÁ SRDCE“, dokážte, že aj to svoje máte na správnom mieste a pridajte sa k zachovaniu Halovho močiara, hniezdiska tajuplného bučiaka.

autor fotografie: Ervín Hrtan

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Motorkári sa chválili jazdou v Súľovských vrchoch, teraz po nich pátrajú policajti. Poznáte ich? (VIDEO)

Po nov 27 , 2023
MOTORKY DO PRÍRODY NEPATRIA! ❌⭕️ Enviropolicajti oddelenia Žilina žiadajú verejnosť o pomoc pri stotožnení vlastníka motocykla s nápisom „Každý trestný čin, nie je bez príčin“ na riadidlách motocykla, ako aj dvoch motorkárov, prípadne predmetnej lokality v Súľovských vrchoch. „Nestotožnení páchatelia bez príslušných povolení jazdili na terénnych motocykloch v Súľovských vrchoch, […]

Mohlo by Vás zaujímať