VÝVOJ LEGISLATÍVY, KTORÁ BY MOHLA BEZ OBMEDZENÍ UMOŽNIŤ VSTUP DO CHRÁNENÝCH ÚZEMÍ POZORNE SLEDUJEME. A TO AJ PRETO, ŽE BY KVÔLI …

VÝVOJ LEGISLATÍVY, KTORÁ BY MOHLA BEZ OBMEDZENÍ UMOŽNIŤ VSTUP DO CHRÁNENÝCH ÚZEMÍ POZORNE SLEDUJEME. A TO AJ PRETO, ŽE BY KVÔLI NEJ MOHLI BYŤ OHROZENÉ NAJVZÁCNEJŠIE DRUHY A LOKALITY. NAPRÍKLAD VSTUP NA NIEKTORÉ VTÁČIE OSTROVY JE DNES OBMEDZENÝ PRÁVE VYŠŠÍM STUPŇOM OCHRANY.

Vyrušovanie na Vtáčích ostrovoch počas hniezdenia môže viesť k úhynu stoviek mláďat čajok či rybárov riečnych. Často stačí aj jedna návšteva a škody sú enormné, preto je vstup obmedzený na takýchto lokalitách prísne. Významnejšie kolónie čajok a rybárov pritom zrátame na Slovensku na prstoch jednej, maximálne dvoch rúk.

Najradšej by sme boli, keby sa tento zákon neprejednával vôbec. Na druhej strane sme radi aspoň za to, že poslanci pripravili pozmeňovací návrh a schválili ho vo výbore pre životné prostredie (https://tv.nrsr.sk/vyborydetail/10810 čas 1:18), ktorý vypúšťa najviac problematické body návrhu, s tým, že sa neskôr dopracujú v inom návrhu zákona tak, aby pôvodne cielené zmeny nepoškodili ohrozené druhy a územia.

Zákon však budeme pozorne sledovať ďalej a upozorňovať na jeho riziká. A to aj preto, že nie všetci poslanci za tento pozmeňujúci návrh na výbore hlasovali (na videu si môžete po 1:18 času pozrieť kto hlasoval proti alebo sa žiaľ zdržal hlasovania). Ak by pozmeňujúci návrh v parlamente neprešiel a hlasovalo by sa o pôvodnom návrhu zákona a ten by prešiel, bol by to pre ochranu mnohých ohrozených druhov problém, aký sme nevideli desaťročia.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Jak se sází strom? 🌳

Pi okt 21 , 2022
Jak se sází strom? 🤔 Naše video vás provede výsadbou krok za krokem. 🌳 Dejte si před vrcholem sezóny malé opáčko! 🙃 Nabité vědomosti můžete už příští týden využít na výsadbě Aleje sira Nicholase Wintona! ➡ https://bit.ly/Alej_sira_Nicholase_Wintona autor správy a foto Sázíme budoucnost on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať