VTÁČÍ ADVENT 21.12. VRABEC DOMOVÝ
Po vrabcovi poľnom nemôže v kalendári nasledovať iný druh ako vrabec domový. 🏠
🐦Vrabec domový (Passer domesticus) je dobre známy vtáčí sused ľudí v mestách aj na vidieku. Vďaka životu v blízkosti ľudí je mu venovaná veľká pozornosť. Ľudia, ktorí si pamätajú početné kŕdle vrabcov, sa zaujímajú, kam zmizli? Mnohí sa im snažia pomáhať prežiť či prinavrátiť ich na miesta odkiaľ sa vytratili. Vedci zas skúmajú príčiny ich úbytku.
🏡Vrabec domový sa vyznačuje pohlavnou dvojtvárnosťou, čiže samčeky sú nápadné odlišné od samičiek nielen správaním, ale aj vzhľadom. Samčeky majú sivý vrch hlavy a líca, hnedé temeno a nápadný čierny podbradok siahajúci až na hruď. Samičky sú hnedo sivé s béžovým očným pásikom. Vrabce domové sú spoločenské vtáky a hniezdia v kolóniách. Ak ho označíme za vtáčieho suseda, tak to platí doslovne. K hniezdeniu vyhľadáva rôzne dutiny a otvory v múroch, strechách budov, vetracích otvoroch a dilatačných škárach panelových domov. Hniezdi tiež v bútľavých stromoch, vtáčích búdkach, hniezdach belorítok či mohutných hniezdach bociana bieleho. Známe sú aj voľné hniezdenia na stromoch mimo dutín.
🦟 Vrabce sa živia v lete predovšetkým hmyzom, ktorý lovia na zemi alebo vo vzduchu. Tiež sa kŕmia semenami rastlín, výhonkami, pukmi stromov a v mestskom prostredí sa priživujú aj na ľudských potravinách, po ktorých pátrajú často aj v blízkosti terás reštaurácií či stánkov. Navštevujú vďačne aj vtáčie kŕmidlá, kde ich potešíme pšenicou, prosom, ale aj slnečnicou.
📉 Úbytok vrabca domového je tak markantný, že je neprehliadnuteľný ani ľuďom, ktorí sa vtáctvu bližšie nevenujú. Za posledných 40 rokov ubudlo v rámci celej Európy až 247 miliónov vrabcov, čo je zhruba polovica jeho populácie. Trend poklesu je aj na Slovensku badateľný. Súvisí s úbytkom hniezdnych možností v našej blízkosti, dostupnosťou potravy vo forme hmyzu, ale aj semien v zime a tiež v dôsledku toxicity nášho životného prostredia. Vieme im však jednoducho pomôcť.
❄️ Vrabec domový je najvďačnejší druh, ktorého vieme zimným prikrmovaním doslova zachrániť. V krajine, kde je nedostatok potravy, najmä v mestách, ale už aj na vidieku, predstavuje zimné prikrmovanie spásu. Pomôžeme im tak prežiť náročné obdobie a prinavrátiť ich na miesta, odkiaľ zmizli. Súčasne s prikrmovaním im pripravme a vyložme vhodné hniezdne búdky, do ktorých sa vrabce nasťahujú, a na jar v nich zahniezdia. Aby si naši v lete dostatok hmyzu, skúsme naše trávniky a zelené plochy menej intenzívne kosiť či využívať postreky. Vrabce sa nám odvďačia rušným životom v našom okolí. Vedeli ste, že aj vrabce majú svoj medzinárodný deň? Pripomíname si ho 20. marca.
foto: A. Chudý
Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook