STOP ZELENÁ – vplyvom znečisteného ovzdušia predčasne zomierajú stovky Slovákov

Najvyššia koncentrácia znečisťujúcich látok v ovzduší je v okolí Žiliny, Košíc a Ružomberka. V týchto oblastiach im možno pripísať viac ako 5 % úmrtí. V tejto súvislosti Slovensko čelí aktuálnej žalobe zo strany Európskej komisie (EK). V minulosti bolo viackrát kritizované za nedostatočné prevedenie právnych predpisov Európskej únie v oblasti kvality ovzdušia a za vysokú úroveň vystavenia znečisťujúcim látkam. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) pod novým vedením pripravuje hneď niekoľko zmien a opatrení.

Dlhodobé pôsobenie prachových častíc na človeka zvyšuje výskyt astmy, kardiovaskulárnych problémov, pľúcnych chorôb a dokonca vedie k predčasnej smrti. Vyplýva to zo štúdie Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), vypracovanej v spolupráci so Svetovou bankou (World Bank).

Úmrtiam by sa zabránilo, ak by sa hustota škodlivín znížila na hodnotu, odporúčanú Svetovou zdravotníckou organizáciou (10 μg/m3 pre PM2,5 a 20 μg/m3 pre PM10). Odhady vychádzajú z epidemiologických štúdií, ktoré poukazujú na priamy vplyv zvýšenej koncentrácie znečisťujúcich látok na zdravie.

Okrem nenahraditeľných ľudských strát ide aj o ekonomiku. Náklady spojené s nadmernou úmrtnosťou a chorobnosťou, spôsobené znečisteným ovzduším, sa podľa analytikov šplhajú až na 5,3 miliárd eur ročne. To je zhruba 6,9 % ročného HDP Slovenska.

Celý článok si môžete prečítať tu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Pre ornitológov, ktorí sa venujú výskumu našich kúr, je toto obdobie najkrajšie. Práve teraz...SOS/BirdLife Slovenskoornitologicka FB Posts

Št apr 8 , 2021
Pre ornitológov, ktorí sa venujú výskumu našich kúr, je toto obdobie najkrajšie. Práve teraz prebieha na holiach nad hornou hranicou lesa tok kohútikov tetrova hoľniaka. Pri tom sa kohútiky často nevyhnú ani vzájomným bitkám. Hoľniaky sa kedysi vyskytovali aj v slovenských kotlinách, nielen nad… More ornitologicka FB Posts

Mohlo by Vás zaujímať