TAKMER POLSTOROČIE JE SENNÉ VĎAKA STATUSU REZERVÁCIE ÚTOČISKOM PRE VODNÉ VTÁCTVO A TO AJ PRE TIE NAJVZÁCNEJŠIE DRUHY. NAPRÍKLAD …

TAKMER POLSTOROČIE JE SENNÉ VĎAKA STATUSU REZERVÁCIE ÚTOČISKOM PRE VODNÉ VTÁCTVO A TO AJ PRE TIE NAJVZÁCNEJŠIE DRUHY. NAPRÍKLAD PRE BELUŠU MALÚ, KTOREJ NA SLOVENSKU HNIEZDIA LEN DESIATKY PÁROV. DNES HROZÍ, ŽE VZÁCNE DRUHY O ÚTOČISKO NA SENNOM PRÍDU KVÔLI NOVELE ZÁKONA.

Parlament totiž prerokúva novelu Zákona o ochrane prírody a krajiny 543/2002 Z.z., ktorá mala podľa pôvodného návrhu umožniť vstup do chránených území v 3., 4. a 5. stupni ochrany bez obmedzenia. Teda aj do NPR Senianske rybníky. Hniezdia v nej beluše malé či chavkoše, ktoré sú extrémne citlivé na vyrušovanie. Preto do ich kolónií nevstupujú počas hniezdenia ani ornitológovia. Zrušenie obmedzenia vstupu by však istotne prilákalo zopár zvedavcov, ktorí by nehľadiac na nepísané pravidlá, že do kolónie sa počas hniezdenia nevstupuje, do nej vstupovali. Už dnes také prípady z iných lokalít napriek platným zákazom máme, pritom to často končí mortalitou mladých jedincov.

Viacerí poslanci naše obavy vypočuli a zahlasovali na Výbore pre poľnohospodárstvo a životné prostredie za pozmeňovací návrh, ktorí problematické body novely odstráni ((https://tv.nrsr.sk/vyborydetail/10810 čas 1:18). Poslanci však nehlasovali jednohlasne, preto stále existuje riziko, že pozmeňovací návrh neprejde v pléne parlamentu a schváli sa pôvodný veľmi (mierne napísané) problematický návrh.

Preto dúfame, že všetci poslanci, ktorí dnes nad zahlasovaním za pozmeňovací návrh váhajú, zmenia svoj návrh a neumožnia schválenie takého návrhu zákona, ktorý by mohol prírode priniesť obrovské škody.

Pripomíname, že nie sme proti tomu, aby sa uvoľnil vhodným spôsobom v chránených územiach vstup tam, kde na plošné obmedzenia nie je dôvod. S takýmto flexibilným prístupom však pôvodná novela nepočítala. Rovnako je pre nás prirodzené hľadať spôsoby ako zlepšiť pozíciu vlastníkov pri vyhlasovaní/prevyhlasovaní CHÚ avšak tak, aby sa ochrana prírody neparalyzovala.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

A tak to na Slovensku chodí stovky rokov. Prírode blízke hospodárenie v okolí Banskej Bystrice. Rok 1895.

Ut okt 25 , 2022
A tak to na Slovensku chodí stovky rokov. Prírode blízke hospodárenie v okolí Banskej Bystrice. Rok 1895. Autor správy a foto Lesoochranárske zoskupenie VLK on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať