Skúšali, pokiaľ to pôjde. Narobili miliónové dlhy a zmizli

Bezpodmienečne vypátrať, exemplárne odúsiť a dlho nepustiť z basy 🤬

Majitelia kontroverznej skládky Vlčie hory pri Hlohovci vytvorili spleť firiem, v ktorej nechýbajú biele kone a schránky v daňových rajoch. Výsledok: prevádzkovateľ skládky s veľkým negatívnym vplyvom na životné prostredie je v konkurze, všetky stopy po majiteľoch firmy sú upratané, dlhy sa počítajú v miliónoch eur a je viac-menej isté, že sa na ne poskladajú daňoví poplatníci.

Vďaka zákonu o slobodnom prístupe k informáciám sa aktivisti dostali k protokolom z kontrol. Spätne zistili, že napríklad v roku 2008 našli inšpektori na skládke otvorené a sčasti vysypané sudy s nebezpečným odpadom. Problémy mal prevádzkovateľ aj o dva roky neskôr, keď kontrolórom neposkytol originálne doklady o tom, koľko odpadu zneškodnil.

Obyvatelia z okolia skládky poukazovali na to, že na nej často horievalo. Podľa štatistík Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave museli hasiči na skládke v rokoch 2009 až 2012 zasahovať 43-krát. Za zmienku stojí požiar v januári 2009, ktorý trval vyše dva týždne.

Ako upozornil Denník N, prevádzkovateľ skládky robil biznis aj so štátom. V roku 2013 si ministerstvo obrany, ktoré vtedy viedol Martin Glváč (Smer), od Plastic People objednalo odvoz dvetisíc ton odpadov z vojenských útvarov. Mali obsahovať olej a iné nebezpečné kvapaliny. Zmluvu s firmou podpísala v tomto období aj Slovenská pošta.

Nebolo to jediné prepojenie so Smerom. Plastic People podľa Denníka N v súdnych sporoch zastupovala advokátka Lívia Krnčoková. Bola konateľkou Agentúry Smer, ktorá vlastnila budovu centrály Smeru na Súmračnej ulici v Bratislave, a spolu s Glváčom prevádzkovala advokátsku kanceláriu.


Po podozrivých firmách zostala ekologická záťaž. Autor správy a foto ZA MATKU ZEM on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Přijďte trochu protáhnout své svaly ;-)

Št jún 1 , 2023
Přijďte trochu protáhnout své svaly 😉 O prvním červnovém víkendu nás čekají hned 4 akce: Jarní Olešenka – https://vikendproprirodu.cz/akce/jarni-olesenka-2/ Slavnosti Libuňky – https://vikendproprirodu.cz/akce/slavnosti-libunky-1-rocnik/ od soboty Olzohrab – https://vikendproprirodu.cz/akce/olzohrab-1_1/ pouze v sobotu kosení na Žernavé – https://vikendproprirodu.cz/akce/koseni-na-zernave/ autor správy a foto Český svaz ochránců přírody on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať