SEZÓNNY NÁUČNÝ CHODNÍK NA SYSĽOVSKÝCH POLIACH SA ZATVÁRA KONCOM SEPTEMBRA, TAKŽE AK NIEKTO Z NEHO CHCETE EŠTE SKÚSIŤ POZOROVAŤ D…

SEZÓNNY NÁUČNÝ CHODNÍK NA SYSĽOVSKÝCH POLIACH SA ZATVÁRA KONCOM SEPTEMBRA, TAKŽE AK NIEKTO Z NEHO CHCETE EŠTE SKÚSIŤ POZOROVAŤ DROPY, ZAJTRA JE POSLEDNÝ DEŇ.

Tento rok očakávame podľa aktuálnych pozorovaní, že dropy strávia zimu práve v centrálnej časti CHVÚ, ktorou vedie chodník. Zletia sa tu všetky dropy z Rakúska, západného Maďarska a Slovenska.

Preto bude veľmi dôležité dodržiavať obmedzenia vstupu a na chodník nevstupovať až do jeho opätovného otvorenia 1.júla. Všetkým ďakujeme za pochopenie. My sa budeme snažiť zorganizovať exkurziu, pri ktorej by bolo možné dropy pozorovať s dobrou optikou z nadjazdov (ak budú zimovať aj v ich blízkosti). Dáme ešte vedieť.


🦤 Ďakujeme za skvelú sezónu! Dropy teraz potrebujú pokoj a čas, aby sme ich o rok mohli obdivovať zas.

☝️ Pripomíname, že sezóna návštev náučného chodníka Sysľovskými poľami sa od 1. októbra končí. Mimo sezóny je vstup na tento chodník uprostred chráneného vtáčieho územia Syslovských polí zakázaný.

Prečo? Dropy veľké sú nielen fakt veľké, ale, žiaľ, aj skutočne ohrozené. Na Sysľovských poliach, poslednom hniezdisku vzácnych dropov veľkých na Slovensku, sa práve teraz postupne začína obdobie tokania, párenia a hniezdenia. A na tieto aktivity potrebujú dropy pokoj. V tomto obzvlášť citlivom období, kedy nemôžu byť tieto výnimočné vtáky ničím rušené, sezónny náučný chodník v srdci Sysľovských polí nie je prístupný verejnosti. Ale nemajte strach, pozorovať najväčšie lietajúce vtáky Európy vo voľnej prírode budete môcť zas v budúcej sezóne, od 1. júla do 30. septembra a pevne veríme, že aj s novými dropími prírastkami.

Na vychádzku pešo alebo bicyklom môžete celoročne využiť neďalekú červenú turistickú trasu vedúcu z Čunova na trojmedzný bod – vstup mimo vyznačenej trasy je však počas celého roka v celom chránenom vtáčom území Sysľovských polí zakázaný. Ďakujeme za pochopenie!

Viac informácií o ochrane dropa veľkého a jeho suseda sokola kobcovitého nájdete na https://www.steppelife.eu/sk

Mestská časť Bratislava-Rusovce
Čunovo
Jarovské noviny Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🤯😱🌳 ODRATÁVAME POSLEDNÉ HODINY DO UKONČENIA HLASOVANIA V ANKETE STROM ROKA 2023! 🤯😱🌳 Doslova hodiny nás delia od skočenia hlaso...

Pi sep 29 , 2023
🤯😱🌳 ODRATÁVAME POSLEDNÉ HODINY DO UKONČENIA HLASOVANIA V ANKETE STROM ROKA 2023! 🤯😱🌳 Doslova hodiny nás delia od skočenia hlasovania v 21. ročníku ankety Strom roka. Dvanásť nádherných stromov – dvanásť nezabudnuteľných príbehov, ktoré tvorili tento ročník. Ďakujeme! 💌 Zahlasujte a zdieľajte: https://ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka/finalisti 🤔👑🌳 Ktorý strom sa bude podľa vás […]

Mohlo by Vás zaujímať