Regionálni aktéri z Národného parku Slovenský

K PODPORE ZONÁCIE SA PRIPÁJAME AJ MY.

Zonácia Národného parku Slovenský kras už mala byť dávno na stole, bránila tomu nedostatočná legislatíva. Reforma národných parkov otvorila cestu zonácii.

Dúfame, že zonáciu vláda schváli. Sprehľadnenie vzťahov umožní lepšiu realizáciu aktívneho manažmentu a ochrany vzácnych biotopov, pomôže ohrozeným druhom, a umožní aj rozvojové aktivity v území, ktoré Slovenský kras a celý región Gemera ako jeden z našich chudobnejších tak veľmi potrebuje. Kým iné krajiny sa snažia ochranu a rozvoj národných parkov riešiť systematicky už desaťročia, my na Slovensku len začíname, ale stále môžeme zameškané oproti iným krajinám dohnať.

Veríme, že pre vzácne druhy (spomeňme spomedzi vtákov napríklad strnádku ciu, ktorá ako jeden z našich najvzácnejších spevavcov má najsilnejšiu populáciu práve v Slovenskom krase) a biotopy bude táto zonácia len prínosom a v konečnom dôsledku ocenia rozbeh zonácie aj miestni obyvatelia, keď začne prinášať výsledky tak ako to vidíme v nároných parkoch v zahraničí.


…kras a jeho okolia podporujú návrh zonácie tejto oblasti, ktorý čaká už len na schválenie vládou. Ocenili zlepšujúcu sa spoluprácu so správou národného parku a prístup k zonácii, ktorá osobitne zohľadňuje potrebu pastvy hospodárskych zvierat. „Efektívne fungujúci národn…. Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Nález tela pod Zlobivou

St sep 6 , 2023
Nález tela pod Zlobivou Popoludní dňa 05.09.2023 nahlásili na recepcii Hotela Popradské pleso dvaja poľskí turisti, že pod Zlobivou našli telo bez známok života. Miesto nálezu zdokumentovali a postúpili zamestnankyni hotela, ktorá túto skutočnosť oznámila na tiesňovú linku HZS. O technický zásah bola požiadaná posádka VZZS z Popradu, ktorá z […]

Mohlo by Vás zaujímať