PRVÉ POZOROVANIA NIEKTORÝCH JARNÝCH NAVRÁTILCOV VŽDY PÚTAJÚ VÄČŠÍ ZÁUJEM AKO OSTATNÉ DRUHY. TAKÝMTO NETRPEZLIVO OČAKÁVANÝM SYMBO…

PRVÉ POZOROVANIA NIEKTORÝCH JARNÝCH NAVRÁTILCOV VŽDY PÚTAJÚ VÄČŠÍ ZÁUJEM AKO OSTATNÉ DRUHY. TAKÝMTO NETRPEZLIVO OČAKÁVANÝM SYMBOLOM PRÍCHODU JARI SÚ AJ LASTOVIČKY, KTORÝCH POZOROVANIA UŽ PRICHÁDZAJÚ POSLEDNÉ DNI Z RÔZNYCH KÚTOV SLOVENSKA.

Nie je tých pozorovaní ešte veľa, ale prvý nesmelý štebot lastovičiek po niekoľkomesačnej prestávke sa ozýva na rôznych miestach Slovenska, prvé pozorovania sú však predovšetkým z blízkosti vodných tokov. Najbližšie dni takýchto pozorovaní bude stále viac a postupne budú pribúdať aj ďalšie druhy.

Ak ste náhodou lastovičky a iné druhy pozorovali aj vy, nezabudnite, že ich môžete zapísať do databáz, či mobilných apiek. Údaj môžete zapísať do online databázy Aves http://aves.vtaky.sk/, mobilnej apky e-Bird a takisto mobilnej apky vtaky.sk. Všetky dáta z týchto apiek sa dostanú aj na celoeurópsku stránku EuroBirdPortal: https://eurobirdportal.org/ kde môžete na aktuálnych mapách sledovať ako sa postupne sťahovavé druhy vracajú do Európy. Tým, ktorí zapisujete ďakujeme, že takto prispievate k ochrane prírody a zlepšeniu poznatkov o vtáctve.

Foto: Berdntsson S.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from SOS/BirdLife Slovensko's post

St mar 27 , 2024
OSLÁVTE BLÍŽIACI SA DEŇ VTÁCTVA S NAMI NA NIEKTOREJ Z AKCIÍ PO CELOM SLOVENSKU 🐦 Pridajte sa k nám a privítajme vtáčí spev na vychádzkach, či prednáškach: 📍 27.3. Vychádzka za spevom vtákov, park v Cíferi kontakt: Rastislav Rybanič, +421944415214, rasto.rybanic@gmail.com 📍 29.3. Jarné vítanie vtáctva (exkurzia do Trenčianskeho luhu) […]

Mohlo by Vás zaujímať