Prikrmovanie medveďov

Envirorezort podáva trestné oznámenie pre všeobecné ohrozenie úmyselným prikrmovaním medveďov na Podpoľaní 🐻

🟢 Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) sa intenzívne zaoberá udalosťami, ktoré sa udiali v uplynulých dňoch v regióne Podpoľania, kde došlo ku kolízii človeka a medveďa hnedého. Na základe predbežných zistení Zásahového tímu Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) v obidvoch prípadoch išlo o kolíziu medvedice s tromi mladými.

❗️ Upozorňujeme verejnosť, že v tomto období prebieha medvedia ruja a samice si strážia svoje mláďatá pred dospelými samcami, ktorí pre získanie medvedice zvyknú mláďatá usmrtiť. Medvedice vyhľadávajú pocit bezpečia. Medvedice však na človeka útočia len pri ohrození mláďat, na ich obranu.

ℹ️ Lokalita Podpoľania je v stálej pozornosti ochranárov, pretože od ostatných sa líši tým, že sú tu dlhoročne a v rozpore so zákonom prikrmované medvede s cieľom pytliactva alebo vynúteného odstrelu. Ministerstvo životného prostredia SR preto v súvislosti s novými incidentmi útokov medveďa, ktoré sa všetky odohrali na Podpoľaní, podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý je podľa presvedčenia MŽP zodpovedný za nelegálne prikrmovanie medveďov, pričom nehľadí na riziko, ktoré tým spôsobuje.

📸 Ďalším problémom Podpoľania, sú aj tzv. fotokryty. Teda miesta, z ktorých si návštevníci fotia medveďov v ich prirodzenom prostredí. Aj to je jedným zo spôsobov privyrobenia si, MŽP počká na výsledky vyšetrovania, ktoré spresní príčinu včerajšieho útoku.

➡️ MŽP SR okrem podania trestného oznámenia predstaví v blízkej budúcnosti projekt zameraný na podporu obcí, kde sa vyskytujú karpatské šelmy.

Štátna ochrana prírody SR

#mžpsr #medveď #divokapriroda #krmenie #slovensko

Video pripravil Pavol Fejér, kamera a strih: Daniel Klembera.
Zelená linka

autor správy a foto Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Noc múzeí a galérií zažijete tento rok v Liptovskom Mikuláši netradične celý týždeň.🤝 ✅ Podujatie začína už túto sobotu, 14.5.2...

Št máj 12 , 2022
Noc múzeí a galérií zažijete tento rok v Liptovskom Mikuláši netradične celý týždeň.🤝 ✅ Podujatie začína už túto sobotu, 14.5.2022, sprevádza ho množstvo aktivít ako aj permanentka na vstup do všetkých priestorov. 👉 14. MÁJA je pre vás pripravený zaujímavý program či edukačné a tvorivé aktivity pre deti i dospelých […]

Mohlo by Vás zaujímať