POSTUPNE HODNOTÍME VÝSLEDKY Z MONITORINGU VTÁCTVA NA BIOPÁSOCH A TENTO VÝSLEDOK NÁS OZAJ PREKVAPIL. NA BIOPÁSOCH BOLI ZISTENÉ AŽ…

POSTUPNE HODNOTÍME VÝSLEDKY Z MONITORINGU VTÁCTVA NA BIOPÁSOCH A TENTO VÝSLEDOK NÁS OZAJ PREKVAPIL. NA BIOPÁSOCH BOLI ZISTENÉ AŽ 7,5-KRÁT VYŠŠIE POČTY UBÚDAJÚCICH DRUHOV VTÁCTVA A DRUHOV EÚ VÝZNAMU AKO MIMO BIOPÁSOV.

Tento výsledok pre ubúdajúce druhy a druhy EÚ významu nás prekvapil hlavne pri porovnaní s ostatnými druhmi poľného vtáctva. Už sme písali ako biopásy pomohli jarabiciam (vysoká hniezdna úspešnosť) alebo druhom hniezdiacim na poliach (4,4-krát vyššia početnosť vtáctva na biopásoch ako mimo nich v plodinách uprostred polí), ale nečakali sme, že rozdiel početnosti na biopásoch a mimo nich bude u ubúdajúcich druhov a druhov EÚ významu až tak veľký (a ten rozdiel medzi biopásmi a poliami bude navyše výraznejší ako u ostatných druhov).

Dôvody je teraz predčasné analyzovať, zatiaľ len zverejňujeme prvé výsledky. Ale asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že niektoré z ubúdajúcich druhov v tomto grafe na Slovensku ubúdajú aj preto, že im v minulosti zanikli medze, biotopy a akonáhle sa biopásy (teda de-facto medze) znovu objavili, tak ich ubúdajúce druhy začali opäť využívať. To len ukazuje, že príroda sa vie rýchlo vzpamätať, len jej treba dať príležitosť.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from SKGBC - Slovak Green Building Council's post

So sep 23 , 2023
TÝŽDEŇ ZELENÝCH BUDOV POTRVÁ AŽ DO 29. SEPTEMBRA🧩 Zoznam podujatí, ktoré môžete navštíviť, je široký: https://www.skgbc.org/green-building-week/ autor správy a foto Slovenská agentúra životného prostredia – SAŽP on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať