PO DLHÝCH MESIACOCH VYJEDNÁVANÍ MINISTERSTIEV, ŠOP SR, FARMÁROV A ĎALŠICH ORGANIZÁCIÍ DNES VLÁDA SCHVÁLILA NOVÉ PRAVIDLÁ PRE POD…

PO DLHÝCH MESIACOCH VYJEDNÁVANÍ MINISTERSTIEV, ŠOP SR, FARMÁROV A ĎALŠICH ORGANIZÁCIÍ DNES VLÁDA SCHVÁLILA NOVÉ PRAVIDLÁ PRE PODPORU FARMÁROV, KTORÉ BUDÚ OD R. 2023 PLATIŤ PRE HOSPODÁRENIE NA POLIACH A LÚKACH. PRAVIDLÁ KONEČNE VIAC AKO V MINULOSTI ZOHĽADŇUJÚ POTREBU OCHRANY PRÍRODY.

Berieme to ako dobrú správu, keďže nová poľnohospodárska politika je pozitívnym krokom dopredu. Podporí napríklad obnovu pastvy hospodárskych zvierat v krajine, zmenšenie lánov, ich rozdelenie biopásmi. Práve rozorávanie trávnych porastov a úbytok pasúcich sa zvierat viedol k úbytku až vyhynutiu viacerých vzácnych druhov u nás, napríklad krakle belasej (na foto), brehára čiernoschvostého a iných druhov.

Zmeny (viac tu: https://e.dennikn.sk/minuta/2715278 aj s linkom na schválený dokument) pomôžu aj bežným druhom a tým, ktoré kedysi boli bežné, no kvôli nevhodne nastavenej poľnohospodárskej politike (rozorávaniu neproduktívnych prvkov, medzí, lúk) ubudli, alebo sa dostali na okraj vyhynutia ako napríklad jarabica poľná. Zmeny pomôžu nielen vtáctvu, ale aj drobnej zveri.

Zároveň vidíme, že je na navrhnutej SPP ešte čo zlepšovať. Napríklad je otázne do akej miery sa nám podarí zlepšiť stav biodiverzity na juhozápade Slovenska, kde vzácne druhy utrpeli najviac a do akej miery sa nám na juhozápade SR podarí farmárov presvedčiť na vstup do ekoschém a enviroschém. Rovnako aj v lesoch by sme určite našli možnosti na lepšie zacielenie a podporu opatrení. V tomto sa ešte budeme snažiť navrhnúť zlepšenia a to či v metodike, alebo ďalšími spôsobmi. Hlavným limitom pri snahách o ďalšie zlepšenie opatrení ostala miera kofinancovania štátu, ktorá je nižšia ako napríklad v Maďarsku.

Záverom by sme chceli poďakovať všetkým, ktorí prispeli k tomu, že tu máme reálnu šancu na zlepšenie. A to viac ako 20000 signatárov Petície „Za živú krajinu“ a organizáciam Ochrana dravcov na Slovensku, Bratislavské regionálne ochranárske združenie, Slovenská ornitologická spoločnosť a iniciatívy My Sme Les, ktoré za petíciou stáli. Nemenej k pozitívnej zmene SPP prispeli všetky organizácie, ktoré žiadali zmenu SPP v Memorande za zdravú krajinu a to: Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov, SOS, ASYF, Slovenská poľovnícka komora, SZV, Klimatický klub, Slovenský klub sokoliarov, OZ Zeleň, BROZ a RPS.

Všetkým, ktorí s nami v tomto spoločnom úsilí stáli ďakujeme a rovnako ďakujeme Ministerstvu pôdohospodárstva, MŽP SR a ŠOP SR za veľmi serióznu snahu o zmeny vecí a farmárom ďakujeme za serióznu diskusiu. Už ostáva len dúfať a veriť, že v r. 2023 uvidíme ozaj pozitívne zmeny na našich poliach a lúkach.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

V SCHRÁNKE SME VÁM NECHALI KALENDÁR, NAŠLI STE SI?😊

Št feb 10 , 2022
V SCHRÁNKE SME VÁM NECHALI KALENDÁR, NAŠLI STE SI?😊 NA ČO NEZABUDNÚŤ V ROKU 2022? ✉️ Naši kolegovia nezaháľajú. Takto ste mohli stretnúť manažérov kvality ovzdušia pre Prešovský kraj, Dominika Lejka z Prešovský samosprávny kraj a Františka Luterančíka zo Slovenská agentúra životného prostredia – SAŽP. Postarali sa o to, aby […]

Mohlo by Vás zaujímať