V NEDEĽU SA SKONČIL UŽ XXI. TÁBOR NA KOSENIE VTÁČIEHO OSTROVA NA DUNAJI. SPOLU 45 ÚČASTNÍKOV POKOSILO A POHRABALO NAPRIEK HORÚČAVÁM A NAMÁHAVEJ PRÁCI TAKMER CELÝ OSTROV. ČAJKY ČIERNOHLAVÉ A RYBÁRE RIEČNE SA TAK MÔŽU VRÁTIŤ NA OSTROV AJ O ROK.
Všetkým, ktorí prišli pomôcť tento rok patrí dvojnásobná vďaka. Každodenné horúčavy 35°C. Práca na priamom Slnku, v bezvetrí. Takéto podmienky dali každému zabrať. Skratka tábora POT si tento rok dostála svojho mena. Našťastie v prestávkach pomohol nabiť energiou chladný Dunaj, v ktorom sa v prestávkach dalo plávať a pozorovanie vtáctva na krásne rozkvitnutej lagúne po práci večer.
A nebolo to pozorovanie hocijakého vtáctva. Na kvitnúcej vegetácii medzi leknami, leknovcami, leknicami, rezavkou a vodniankou pobehovali napríklad chriašte malé. Posledný deň nás potešilo aj šesť čegráv.
Nepokosená ostala len menšia štvrtina ostrova. Tú by sme mali dokončiť pri maximálne dvoch jednodenných akciách.
Realizácia tohtoročného pracovného ornitologického tábor na Vtáčom ostrove bola tento rok podporená v rámci projektu LIFE21-NAT-SK-LIFE 4 STEPPE BIRDS „Ochrana a návrat stepných druhov vtákov na nížiny Slovenska“. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou. Za túto podporu sme vďační, lebo dlhé roky museli každoročné výdavky na benzín do krovinorezov, člnov, náradia organizátori ťahať z vlastných zdrojov. Takže každá takáto pomoc je pre nás veľmi dôležitá a pomáha nám chrániť najviac ohrozené druhy na Slovensku, ktoré by bez pomoci dobrovoľníkov a nás, ako píšeme v komentároch k obrázkom, neprežili.
Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook