Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

Predošlé týždne sme netrpezlivo čakali na posledných navrátilcov zo zimovísk, medzi ktoré patria aj včeláriky zlaté. Postupne pribúdali údaje o ich návrate na jednotlivé hniezdiská a momentálne ich počuť na takmer celom južnom Slovensku a to nielen v kolóniách, ale aj v širšom okolí.

Vzhľadom ku zmenám využívania našej krajiny sú včeláriky zlaté aktuálne druhom, ktorého hniezdenie je do značnej miery závislé od našej pomoci. Kolmé riečne hlinité či sprašové steny v dôsledku regulácie riek nevznikajú na ich brehoch tak ako v minulosti, preto včeláriky hniezdia takmer výlučne v stenách tehelní a na iných lokalitách, kde v dôsledku ľudských zásahov vznikli zvislé sprašové steny.

No po ukončení ťažby postupne tieto hniezdne steny zanikajú, zarastajú vegetáciou a včeláriky a aj brehule dané lokality opúšťajú. Viaceré lokality sme preto v spolupráci s našimi členmi na rôznych miestach juhozápadného, stredného a východného Slovenska obnovili a teší nás vidieť, že včeláriky sa vracajú aj na tieto lokality.

Ak ste náhodou včeláriky videli aj vy, a chcete sa s údajom podeliť, budeme radi, ak ho zapíšete do databázy Aves: http://aves.vtaky.sk/ alebo do mobilnej aplikácie eBird či vtaky.sk. Takéto údaje môžu pomôcť ochrane konkrétnych hniezdnych lokalít včelárika a iných druhov.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Dnes 14.5.2024 od 18 hodin proběhne v Ekocentru Podorlicko v České Třebové přednáška o ochraně motýlů "Soukromá motýlí rezervace...

Ut máj 14 , 2024
Dnes 14.5.2024 od 18 hodin proběhne v Ekocentru Podorlicko v České Třebové přednáška o ochraně motýlů „Soukromá motýlí rezervace – inspirace pro každého i na zahradě.“ Přednášku povede Mgr. Roman Kalous z ČSOP Arion. ZO ČSOP Arion udržuje staré sady a pastviny, které jsou cennými lokalitami ohrožených motýlů. Pokud máte […]

Mohlo by Vás zaujímať