Photos from SOS/BirdLife Slovensko’s post

PRI BRATISLAVE AKTUÁLNE NA POLIACH MODRÁ NÁDHERA. NA SYSĽOVSKÝCH POLIACH ZAKVITLI KVETNATÉ BIOPÁSY A ÚHORY VYTVORENÉ HLAVNÝM MESTOM BRATISLAVA V SPOLUPRÁCI S PD DUNAJ PRE VTÁKA ROKA SOKOLA KOBCOVITÉHO A PRE DROPA.

Sokol kobcovitý s modrosivým zafarbením peria sa tak po zime vracia aj na aktuálne krásne modro kvitnúce plochy s nemalým zastúpením ľanu (ktorý už dnes na Slovensku na poliach vidieť málokde) a inými kvitnúcimi rastliami, ktoré lákajú hmyz ako kľúčovú potravu tohto veľmi vzácneho vtáčieho druhu.

Zmes rastlín osiata na Sysľovských poliach nie je samoúčelne pestrofarebná. Desiatky osiatych druhov rastlín majú za cieľ maximálne podporiť diverzitu hmyzu a udržať a zlepšiť hniezdne podmienky tohto vtáčieho druhu na jedinom hniezdisku, kde na Slovensku sokol kobcovitý ešte hniezdi.

Tento príklad (a ďalšie o ktorých budeme hovoriť neskôr) z Bratislavy zároveň ukazuje cestu aj v iných chránených územiach na Slovensku, v ktorých sokol kobcovitý vyhynul kvôli zániku medzí či pasienkov a kvôli iným negatívnym zmenám znižujúcim dostupnosť potravy, ako sa dá tomuto druhu pomôcť ak intenzívne spolupracujú na nájdení riešenia všetci zainteresovaní.

Sokolovi kobcovitému držíme tento rok palce nielen na Sysľovských poliach.

#EUBiodiversity #LIFEprogramme #Natura2000 #lifesteppeonborder #Syslovskepolia Bratislava – hlavné mesto SR

Foto: Chudý A.

Autor správy a foto SOS/BirdLife Slovensko on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Greenpeace Slovensko's post

Ut máj 14 , 2024
Aj my podporujeme Dúhová stužka ☺️🏳‍🌈 Súčasťou bezpečnej, udržateľnej a zdravej budúcnosti pre nás všetkých je predsa aj tolerancia, rešpekt a rovnoprávnosť. Zapojte sa aj vy a vyjadrite podporu a solidaritu s LGBTI+ ľuďmi. Či už finančne svojim dobrovoľným príspevkom na 👉www.duhovastuzka.sk⁠👈 alebo fotkou s #duhovastuzka ❤️🧡💛💚💙💜 autor správy a […]

Mohlo by Vás zaujímať