Photos from Ministerstvo životného prostredia SR’s post

MŽP SR podáva pomocnú ruku Banskej Štiavnici

🤝 Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) odovzdalo do bezodplatného užívania budovu bývalého generálneho riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku mestu Banská Štiavnica pre účely Základnej umeleckej školy v Banskej Štiavnici. Priestory historickej budovy budú slúžiť na vzdelávanie študentov, predovšetkým výtvarného, hudobného, literárno-dramatického a tanečného odboru. Informoval o tom dnes minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý navštívil Banskú Štiavnicu po ničivom požiari historických budov a pamiatok, zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO.

🟢 Minister Ján Budaj sa stretol s primátorkou Banskej Štiavnice Nadeždou Babiakovou. Po ničivom požiari platí v meste mimoriadna situácia. Minister Budaj sa poďakoval všetkým profesionálom a dobrovoľníkom, ktorí pomáhali uhasiť požiar a zachrániť historické pamiatky a cennosti: „Je obrovským šťastím, že sa podarilo zabrániť ľudským stratám na životoch. Materiálne veci dokážeme nahradiť novými a vyčísliť ich hodnotu. Ľudský život má však nevyčísliteľnú hodnotu,“ zdôraznil minister Budaj.

ℹ Šéf envirorezortu si spoločne s primátorkou Banskej Štiavnice prezrel budovy, ktoré sú najviac postihnuté požiarom – Pišlov dom, v ktorom sídli aj známa turistická atrakcia Banka lásky, mestskú základnú umeleckú školu, budovu Berggerichtu Slovenského banského múzea a Galériu Jozefa Kollára. „Banská Štiavnica potrebuje naše činy, pomoc musí byť rýchla a adresná,“ podčiarkol minister.

🔥 Požiar zničil strechu a krov mestskej základnej umeleckej školy. Náhradné útočisko nájde škola už v spomenutej historickej budove bývalého podnikového riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku. Minister Ján Budaj v tejto súvislosti symbolicky odovzdal kľúče od budovy vodohospodárov do bezodplatného užívania primátorke Banskej Štiavnice.

🟢 „Chcem sa poďakovať za tieto priestory, ktoré budú dočasne využívať predovšetkým deti základnej umeleckej školy. Mesto zároveň pripravuje opatrenia, aby sa všetky škodlivé následky ničivého požiaru odstránili v čo najkratšej dobe,“ doplnila primátorka Babiaková.

➡️ Obeťou ničivého požiaru v historickom centre Banskej Štiavnice je tiež budova Berggerichtu s jedinečnou mineralogickou výstavou, ktorá je súčasťou Slovenského banského múzea v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Rozsah škôd na historickej budove je fatálny. Príčina požiaru je predmetom vyšetrovania.

👉 „Rozprával som sa o situácii s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom, ktorý prisľúbil finančné prostriedky, potrebné na sanačné práce a obnovu celého historického jadra zasiahnutého požiarom,“ uzavrel minister Budaj.

Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica SLOVENSKÝ VODOHOSPODÁRSKY PODNIK, štátny podnik

#mžpsr #svp #požiar #banskastiavnica #slovenskebanskemuzeum

autor správy a foto Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Tlačová konferencia k téme: Situácia po požiari v historickom centre Banskej Štiavnice a symbolické odovzdanie do bezodplatného ...

Po mar 20 , 2023
Tlačová konferencia k téme: Situácia po požiari v historickom centre Banskej Štiavnice a symbolické odovzdanie do bezodplatného užívania budovy bývalého generálneho riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku mestu pre účely Základnej umeleckej školy v Banskej Štiavnici. autor správy a foto Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

Mohlo by Vás zaujímať