Photos from Ministerstvo životného prostredia SR’s post

Otvorila sa výzva adresovaná priemyselným podnikom, na modernizáciu majú k dispozícii viac ako 357 mil. eur 🤝

✅ Najväčšie priemyselné podniky na Slovensku, ktoré sú najväčšími producentmi skleníkových plynov, sa od dnešného dňa môžu uchádzať o podporu z Plán obnovy a odolnosti SR. Ministerstvo životného prostredia SR dnes vyhlásilo výzvu, zameranú na dekarbonizáciu priemyslu s celkovou alokáciou viac ako 357 mil. eur. Samotná výzva, ktorá potrvá do 20. januára 2023, je zverejnená na webe https://www.minzp.sk/poo/.

🟢 Eduard Heger – predseda vlády SR považuje dekarbonizáciu priemyslu za jednu z energetických výziev, s ktorou sa musí Slovensko popasovať. “Takúto ponuku priemyslu nedala žiadna vláda pred nami. Envirorezort v minulosti produkoval skôr kauzy, ako opatrenia. Dobrá vláda musí byť zodpovedná voči súčasným aj budúcim generáciám,” vyhlásil pán premiér.

Ⓜ️ Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja pre energeticky mimoriadne náročný slovenský priemysel práve modernizácia môže znamenať východisko zo súčasnej ťažkej situácie. „Táto výzva má ambíciu urýchliť zelený reštart priemyslu, na ktorý ale nedoplatí životné prostredie,“ zdôraznil Ján Budaj.

ℹ️ Hlavnou podmienkou je, aby podporený podnik dosiahol zníženie emisií aspoň o 30% v porovnaní s referenčným obdobím.

👉 Vzhľadom na to, že zámerom dekarbonizačnej schémy je znížiť emisie skleníkových plynov aspoň o 1 232 926 ton ekvivalentu CO2, projekty, ktoré rátajú s tuhými fosílnymi palivami alebo so zemným plynom, nebudú podporené.

Celú tlačovú správu nájdete tu: https://www.minzp.sk/spravy/otvorila-vyzva-adresovana-priemyselnym-podnikomr.html

#mžpsr #planobnovy #CO2 #emisie #Slovensko #dekarbonizacia #pokrok #priemysel #fosilfuel #Slovakia #green #klimatickazmena #climate #nature

autor správy a foto Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Štátna ochrana prírody SR's post

Pi nov 25 , 2022
ℹ️ Z PROGRAMU OCHRANY PRÍRODY PRIBUDLA V ZÁZRIVEJ NOVÁ VOLIÉRA 👌 Environmentálny fond v spolupráci so Štátnou ochranou prírody realizoval tento rok už tretí ročník Programu ochrany prírody (POP). Jeho cieľom je zabezpečiť starostlivosť o chránené časti prírody a krajiny Slovenska, podporiť ochranu prírody a pozitívny vzťah obyvateľstva k nej. […]

Mohlo by Vás zaujímať