Photos from BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie)’s post

HENDIKEPOVANÉ BOCIANY A STAROSTLIVOSŤ O NE

Prvé bociany sa už objavujú kde-tu na Slovensku a to nás inšpirovalo k tomuto postu.
Viete kde bola pravdepodobne najväčšia koncentrácia bocianov na Slovensku túto zimu? A možno ešte stále je. Na Ekofarme pri Veľkolélskom ostrove, kde máme menšiu záchrannú stanicu v ktorej už je momentálne 7 bocianov. Traja z nich sú stabilní osadenci – Bobo, Happy a Morko, všetci s hendikepom, ktorý im znemožňuje lietať. No a štyri minuloročné prírastky sú všetko lietajúce bociany, avšak utrpeli rôzne zranenia, preto túto sezónu neleteli do Afriky, ale už sa všetci z toho dostali, tak dúfame, že sa popária s okolitou populáciou alebo aspoň k nej pridajú na cestu. Je medzi nimi dokonca aj vzácny bocian čierny, ktorého si nemáte bežne v prírode len tak šancu pozrieť pre jeho plachosť a vzácnosť.
Taká celoročná starostlivosť o bociany však nie je jednoduchá. Sú to mäsožravé a hmyzožravé vtáky, takže ak ich umelo dokrmujete v zajatí, potrebujú denne ryby alebo mäso. To sa nám darí zháňať z rôznych zdrojov, napríklad malé ryby z okolitých rybníkov, keď sa ich rybári chystajú zazimovať alebo rôzne. Okrem toho, že našej kolegyni celoročne cítiť ruky po rybách z ich porcovania, nejakú časť roka musíme mäso kupovať a to dnes veru nie je lacná záležitosť. Štyri lietajúce bociany nám pravdepodobne odbudnú a postupne sa osamostatnia, ale tri nelietavé sa nechystajú nikam a vyzerá, že ani nemajú chuť sa páriť. Aj keď sme na stĺp postavili podložku aby sme za týmto účelom prilákali nejakého zdravého bociana alebo bocianicu :).
Ale každopádne, pozrieť si bociana, či už bieleho alebo čierneho, ako sa prechádza vo výbehu alebo v okolí farmy je zážitok nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Tak pozývame vás aj za týmto účelom do okolia Ekofarmy a na Veľkolélsky ostrov. A možno tam pribudne v bufete aj nejaká kasička s maketou ryby, kde môžete hodiť príspevok bocianom na jedlo. 🙂 Alebo nám prispieť napríklad 2% z daní. Pôjdu napríklad aj na bocianiu stravu ;). Budeme vďační.

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Previerky odbornej spôsobilosti dobrovoľných záchranárov HZS

Po mar 13 , 2023
Previerky odbornej spôsobilosti dobrovoľných záchranárov HZS Počas víkendu 11. – 12.03.2023 sa vo Veľkej Fatre a Západných Tatrách konali previerky odbornej spôsobilosti dobrovoľných záchranárov HZS . Pod vedením inštruktorov z Oblastných stredísk HZS, Strediska lavínovej prevencie a Školiaceho strediska boli zúčastnení záchranári preskúšaní z kondičných a technických schopností pohybu v […]

Mohlo by Vás zaujímať