Photos from BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie)’s post

Včera sa na Slovensku zastavila vzácna návšteva 🤝💧
Na jej čele bola generálna tajomníčka Ramsarského sekretariátu- Dr. Musonda Mumba a členovia jej tímu a ich hostitelia členovia rakúskeho ramsarského výboru.
4️⃣0️⃣Delegácia zo Ženevy prišla pri príležitosti 40. výročia Ramsaru (dohovoru o ochrane mokradí) v Rakúsku a zúčastnili sa viacdňového oficiálneho ceremoniálu a okrem neho aj návštevy dunajských lokalít na rafte v NP Donau-Auen, odkiaľ prišli navštíviť aj Slovensko a hrad Devín, začiatok slovenských dunajských luhov, ktoré ako chránená krajinná oblasť sú súčasťou ramsarských lokalít.

🤝Privítala ich tu spolu s nami pani riaditeľka Výskumný ústav vodného hospodárstva / VÚVH Katarína Holubová, zo slovenského ramsarského výboru pod Ministerstvom životného prostredia Adriana Kušíková a dvaja kolegovia z nášho tímu.
🗣Porozprávali sme im o tom, čomu slovenské dunajské luhy čelia, aj o tom ako v úseku priamo ovplyvnenom VD Gabčíkovo chýba voda, ale aj o tom ako obnovujeme riečne ramená a mokrade a snažíme sa celkový ekologický stav tejto ramsarskej lokality zlepšovať.
➡️Dr. Mumba, ktorá je okrem svojej aktuálnej pozície na poli ochrany mokradí aj zakladateľkou Network of African Women Environmentalists (NAWE) a ktorá bola vyhlásená za jednu zo 100 najvplyvnejších afrických žien, veľmi zaujala aj naša spolupráca s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou na obnove riečnych ramien a mokradí, kvôli ich pozitívnemu vplyvu na podzemnú pitnú vodu.
Táto návšteva bola veľmi príjemná a budeme sa tešiť na ďalšiu príležitosť, možno ak by sa podaril náš zámer pridať sústavu dunajských ostrovov (s pracovným názvom WILDisland) medzi ramsarské lokality.

Viac o tom čo je Ramsarský dohovor sa môžete dočítať tu: https://www.ramsar.org/about/convention-wetlands-and-its-mission

Autor správy a foto BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Sázíme budoucnost's post

Ut sep 12 , 2023
Loni jsme výsadbou Aleje svobody v Račiněvsi uctili památku sira Nicholase Wintona a jeho 669 dětí, které se mu v roce 1939 podařilo zachránit před transportem do koncentračních táborů. Jeden strom vypěstovaný z roubů moruše, kterou Sir Winton v roce 2014 věnoval Botanické zahradě v Praze Troji, vysadil na začátku […]

Mohlo by Vás zaujímať